Postovani doktore, interesuje me da li simptomi kao trnjenje vrhova prstiju uticu na bebu ako se jave u petom mjesecu trudnoce. Naime, do sada sam imala dva relapsa i detaljne pretrage naravno, nakon cega mi je data dijagnoza multiple skleroze. Nakon oba relapsa, posle pulsne terapije, desio se potpun oporavak. Za MS kazu da se u trudnoci cak i smanjuju simptomi. Osjecajuci se sasvim dobro ostala sam u drugom stanju. Ali meni se javilo trnjenje prstiju u petom mjesecu trudnoce i jos imam tu tegobu. Ostali nalazi su u redu, kao i quadruple test. Beba fino napreduje. Zanima me samo da li i koliko ti simptomi uticu na bebu? Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 28. 08. 2007.

    • Postovana, trudnoca je stanje u kome je imunitet suprimiran i to za cilj ima iznosenje ploda koji delom predstavlja strano telo. Ovakvo stanje povoljno deluje na MS i obicno nema problema u trudnoci. Simptomi koje navodite su nervne manifestacije i apsolutno nemaju veze sa bebom - tako da se sa te strane ne sekirat. U trudnoci bubre zglobne hrskavice i dolazi do " rastezanja " zglobnih caura te takve senzacije mogu biti posledica toga. Ipak Vi zbog Vase osnovne bolesti morate stalno biti u kontaktu sa Vasim neurologom te savetujem da i njega posetite ovim povodom.