Moja cerka je u trecem mesecu trudnoce i vec mesec dana ima u urinu E.coli koja je izolovana urikulturom.Ginekolog joj je dao da pije tablete Eritromicin od kojih je povracala i imala jake bolove u zelucu pa je terapija prekinuta.Trenutno pije caj protiv bakterija u mokraci za decu i trudnice iz apoteke Josif Pancic.Inace nema nikakvih smetnji sto se tice mokrenja,nema bolove i pecenje prilikom mokrenja.Trudnoca je sasvim u redu i nikakvu terapiju ne uzima sem tableta "Mamavit".Onos to je najbitnije u svemu je i to da je on od detinjstva alergicna na cefalosporine zbog kojih su ,jos tada,iskljucili i primenu penicilina.Ne znam cime moze da se leci u trudnoci.Molila bih vas za savet.Hvala unapred.Zahvalna majka.

    Odgovoreno: 21. 08. 2007.

    • E. Coli je vrlo nezgodna za lecenje , a u slucaju Vase cerke jos vise. Dok prodje prvi trimestar (14 nedelja) ostanite na cajevima (dakle lecenje biljem) a posle ponovite nalaz urinokulture 2x za redom iz srednjeg mlaza mokrace. Lecenje sprovedite ako je kolicina bakterija > od 100000 u ml po mogustvu po antibiogramu: zanci mozete uzeti Bactrim, Gentamycin, Orvagyl- ako se pokaze da postoji osetljivost na neki od ovih antibiotika. Alternativa je Eritromicin intravenski- time ce se izbeci nezeljeni efekat na digestivni trakt. Takodje Penicillin moze da ima ukrstenu reakciju sa Cefalosporinima ali izuzetno retko- te u tom slucaju mozete izvrsiti alergolosku probu na penicilin (malo je verovatno da je i na to alergicna) pa ako nema alergije Panklav je takodje efikasan. Ono sto sam cuo iz pra