Poštovana,
    problem je sa mojom 9 mesečnom bebom. Još uvek ne sedi samostalno, kada ga ja postavim sedi 3-4min a onda se izvrne. Hvata predmete, prebacuje ih iz ruke u ruku. Izveštaj neuropedijatra je sledeći: loša osovina trupa, izražena hipotonija extremiteta, pri trakciji glavica prati trup, dovodi se u sed, ostaje uz pridržavanje, široka abdukcija kukova, preko dozvoljenog obima, MTR se dobija obostrano, sniženi, u položaju pronacije podiže glavicu, predmete hvata desnom rukom. Fizijatar nam je rekla da je situacija loša i da probamo vežbe ali nije optimista.
    Molim za vaše mišljenje.
    Zahvalni mama i Vasa

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Potrebno je da se javite dečjem neurologu koji će uraditi sve potrebne dijagnostičke procedure na osnovu kojih će se ustanoviti uzrok hipotonije. Inače, deca samostalno sedaju u periodu od 9 do 12 meseci, tako da vaše dete ne kasni! Na osnovu čega je fizijatar procenio da je "situacija loša", šta to znači, da li je napisao dijagnozu? U fizijatriji i u dečjoj neurokineziologiji takva dijagnoza ne postoji. Inače, bolju prognozu imaju deca sa hipotonijom nego sa hipertonijom.