Poštovana,
    u pitanju je beba od skoro 7 meseci, pre nedelju dana smo bili na 3. uz kontroli kukova (zakazivane su sve na 2 meseca) i dalje se nisu pojavili centri osifikaceje (Graf Ia). Rečeno nam je da možemo da skinemo široki povoj još na prvoj kontroli i da ga i dalje ne stavljamo da sedi.
    Da li možemo mi nešto da učinimo po tom ptanju i da li taj izostanak centara osifikacije treba da nas zabrinjava?
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 21. 12. 2008.
    • Graf Ia je UREDAN nalaz i zbog toga nemojte brinuti. Što se sedenja tiče, NIKADA ne stavljajte dete da sedi, već sačekajte da sedne samo. Normalno i zdravo dete seda između 9. i 12. meseca i to iz četvoronožnog stava. Svako vaše insistiranje i nasilno postavljanje u sedeći stav dovodi do preranog pritiska na krsno slabinski deo kičme. Od detetovog sedenja vi nećete imati nikakve koristi, ali vaše dete može imati štete (sabijanje kičme i njena deformacija). Inače ljudi sede na zadnjici, a ne na KUKOVIMA, tako da kukovi nemaju nikakve veze sa sedenjem. Pri sedenju oslonac je na zadnjici, a kost koja upire u podlogu je kičmeni stub. Prema tome, detetu od 7 meseci potreban je prostor za razvoj kretanja (ogradica ili pod), gde će moći da se okrene, podigne u puzeći, odatle sedne, ustane itd.