Poštovana,
    Na početku da Vas sve pozdravim i da Vam se zahvalim na ovakvom sajtu, kao i na dosadašnjim odgovorima koji su mi umnogome pomogli. Imam majku od 78 godina, dosta je aktivna i "održana" i pored tolikih godina. Prije otprilike godinu dana počela su je boljet ledja u donjem dijelu i počela je hramljat pomalo, kod pregleda ortopeda rečeno je da nije kuk u pitanju, već okoštavanje donjeg dijela kičme, dijagnoza: Osteoporosis i data joj je terapija bonviva 150mg, ideos tbl 1x1dnevno i Mg efferete 1x1 svaki drugi dan, redovno pije tablete, medjutin nekog posebnog pomaka nema, mada se ona kreće dosta (živi na selu). Doktor je rekao da treba uzvjesno vrijeme proći da bi se vidjeli rezultati. Napravljena je i DXA osteodensitometrija.
    Interesuje me Vaše mišljenje da li da i dalje nastavi sa ovom terapijom ili je potrebno nešto novo ili dodatno.
    Veliko hvala i još veći pozdrav.

    Odgovoreno: 12. 12. 2008.
    • Propisana terapija je potpuno adekvatna za osteoporozu i ako je Vaša majka dobro podnosi, neka nastavi. Rezultati će uskoro biti vidljivi (nadoknada koštane gustine je dug proces, posebno kod starih osoba jer je metabolizam uopšteno usporen). Možda bi se bolovi smanjili ako upotrebljava neki lek za degenerativni reumatizam i to lokalno (da maže fastum gel, biofreeze, diklofenak sprej ili neki sličan preparat).