Poštovana,
    Imao sam otvorani prelom leve natkolenice pre osam meseci i ugradjena mi je šipka i 14 šrafova. Pre pet meseci uradjena mi je osteoplastika i još sam na štakama. Na kontroli mi je rečeno da se oslanjam do granice bola narednih 6 nedelja. Na snimku se vidi neka crna šupljina, a druga polovina kosti je počela da beli.
    Zanima me da li sve treba da pobeli da bi skoz zaraslo i koliko traje oporavak i posle kog vremena se vadi šipka.
    S poštovanjem ,
    Zdravko

    Odgovoreno: 04. 12. 2008.
    • Znaci zarastanja preloma na RTG snimku predstavljeni su formiranjem kalusa (što treba da tumači rendgenolog ili ortoped ili fizijatar koji gleda snimak). Prema "boji" snimka nije korektno razmatrati srastanje. Nijansa zavisi od mineralizacije kosti i drugih faktora. Vaš prelom koji je bio otvoren, verovatno spada u komplikovanije, pa imajte strpljenja, jer je potrebno duže vreme za njegovo srastanje. Važno je da budete uključeni u fizikalni tretman i dobijete procedure za stimulaciju srastanja kosti (interferentne struje i impulsno magnetno polje), kao i da vežbate hod, oslonac i postepeno oslobađenje og štaka.