Operisao sam prednji ukršteni ligament. Kolika je očekivana flekxija posle 7 nedelja i kada se može očekivati potpun obim pokreta. Trenutno iznosi oko 100 stepeni, takodje imam problema i sa extenzijom.

    Odgovoreno: 29. 11. 2008.
    • Oporavak posle operacije prednje ukrštene veze kolena zavisi od više faktora: vrste i stepena oštećenja ligamenta zbog koga je urađena operacija, vrste i veličine samog zahvata, stanja kolenog zgloba i muskulature pre operacije, starosti povrede, starosti pacijenta, njegove utreniranosti i mnogih drugih. Pokretljivost se ne može povećati sama od sebe, potrebno je sprovesti rehabilitacioni tretman (fizikalne procedure i vežbe sa progresivnim povećanjenjem obima pokreta i opterećenja). Ako je nakon operacije postojala duža imobilizacija i nastala kontraktura, oporavak je sporiji i zahteva intenzivniji tretman. Ako se radi o zdravoj, mlađoj osobi, bez hipotrofije mišića, oporavak će biti verovatno kompletan u roku od 2-3 meseca.