Poštovana doktorka,
    muzičar sam koji ima sve vrste fizičkih i psihičkih naprezanja. Inače imam divnu porodicu i prijatelje koji mi pomažu da ne klonem duhom. Pre mesec dana osetio sam bol u leđima. Kod lekarskog pregleda urađen je rendgenski snimak i skeniranje i konstatacija je l5 s1 discushernia. Lekar mi je prepisao tetrazepam od 50 mg uveče i rapten duo 2 puta po1, biofreeze gel i diklofenak gel 2 puta dnevno mazati. Inače, visok sam 175 cm i imam težinu od 98 kg, a skidam je brzo i već sutra ona je manja. Problem je najveći u tome što sam ja strašno uplašen i nemam pojma o tome ni šta smem da prihvatam i šta mi je raditi. Znam da imam volju da izdržim sve. Počinjem sa fizikalnom terapijom. Inače, bol mi se javlja u delu boka tako da nogu doživljavam čudno, ali svaki dan prepešačim po 2 km i to 3 ili 4 puta na dan. Na početku boli sa nekih svih strana butine do kolena, ali se kasnije razradi, da tako kažem i bol ostaje samo u tom delu gde sam inače primao injekcije kao mali. Ne znam smem li i treba li da prihvatam injekcije, jer tek mi sledi kontrola kod lekara i uplašen sam.
    Molim Vas, ne očekujem čuda, ali mi samo još malo objasnite šta me očekuje i šta ja tu mogu da preduzmem.
    Unapred Vam hvala i želim svaku sreću u životu.

    Odgovoreno: 05. 11. 2008.
    • Discus hernia je "pomeranje" diskoidne formacije koja se normalno nalazi između pršljenskih tela. Ako je to pomeranje bočno, ono dovodi do pritiska na nerve koji inervišu odgovarajuću nogu, te otuda bolovi u nozi. Uz terapiju bolovi postepeno prestaju i stanje se normalizuje. Jako je važno da na fizikalnom tretmanu naučite vežbe za jačanje mišića koji "drže" kičmeni stub, kao i zaštitne položaje za kičmu.