Poštovana doktorka,
    naša devojčica ima puna 4 meseca i od pre par dana je počela da izdiže glavu i trup i uz pomoć podiže se u polusedeći i sedeći polozaj. Beba je uredno široko povijana i rađen je UZ kukova i rečeno je da je nalaz bio uredan.
    Da li da je i dalje široko povijamo i koliko smemo da je \"podržavamo\" u njenoj želji za sedenjem?
    Unapred hvala!!!

    Odgovoreno: 20. 10. 2008.
    • To što se beba \"podiže\" prema napred nije želja za sedenjem već interesovanje za dešavanja u \"spoljnom svetu\". Sedenje je motorička radnja koja se razvija sasvim drugim mehanizmom (mora prvo da se okrene sa leđa na stomak, da se podigne u četvoronožni, pa tek onda iz ovog položaja, podmetanjem noge ispod zadnjice, da sedne). Dete može i treba da sedne između 9 i 12 meseca života. Sedenje nema mnogo veze sa kukovima, jer niko ne sedi na kukovima već na zadnjici gde je oslonac na kičmenom stubu, a ne na kuku. Postavljanjem bebe u sedeći stav činite višestruku štetu: sabijate krsno slabinski deo kičme i ne dozvoljavate razvoj diskusa, što može dovesti do deformacije kičme, onemogućujete razvoj funkcije šake (hvatanje) jer ruka postaje organ za dodatni oslonac, prenosite težište tela na zadnjicu, što nije normalno ( od 5. do 9. mes. bebe podižu noge prema glavi i prenose težinu tela prema glavi, što je normalno i potrebno). Nemojte učiti dete da sedi, stoji, hoda... To su aktivnosti koje dete savlada potpuno samo. Vaš pokušaj da ga naučite je zapravo grubo uplitanje u razvoj od koga vi nećete imati koristi, a vaše dete može imati štete (deformacije kičme i stopala, nedostatak koordinacije i ravnoteže, nespretnost, često saplitanje). Pogledajte na ovom sajtu \"normalan razvoj kretanja\".