Imam 51 godinu, uradila sam MR kičme koji je predstavljen sledećom dijagnozom: Spondylosis cervicalis. Spondyloarthrosis. Uncarthrosis. Polydiscarthrosis. DH C5/C6 dorsomedialis et foraminalis bil. gr. levioris. DH C6/C7 dorsomedialis et foraminalis I.dex.gr.intermedius. Uzgredan nalaz: multipli vertebralni hemangiomi. Trenutno imam jake bolove vrata, ramena, leđnog dela kičme i desne ruke.
    Šta znači ova gore navedena dijagnoza i da li je moguće lečenje? Da li ovakvo stanje podrazumeva neophodnu operaciju?(moguće prisustvo i osteoporoze)
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 17. 10. 2008.
    • Navedene degenerativne promene (spondiloza, spondiloartroza i unkartroza) same po sebi nisu "opasne" i vrlo su česta pojava na kičmi. Međutim, DH (diskus hernije) koje vrše pritisak na nervne strukture mogu imati neprijatnu i bolnu kliničku sliku. Hemangiomi su potpuno dobroćudne tvorevine, sačinjene od spleta krvnih sudova. Što se operacije tiče, obavezno konsultujte neurohirurga. Pre toga možete probati sa rasteretnim okovratnikom (jedna vrsta kragne -  ort. pomagalo), kao i sa lekovima iz grupe nesteroidnih antireumatika.