Postovana doktorice, zalim da Vas pozdravim i pohvalim, citajuci Vase odgovore dosta sam saznala. Ja imam jedno mozda glupo potanje ali me zanima. Moj momak je dav puta imao vrednost secera nataste od 6.2 (od nekih 10 merenja u periodu od 2 god.). Doktorica mu je rekla da samo prati secer svremena na vreme. On sada vadi krv na svakih tri meseca i poslednji put mu je secer bio 5 ( uz blagi porast HDL i smanjenje LDL). Pre vadjenja krvi on nije jeo nekih 18h ( rucao je oko 15h prethodnog dana, a krv je vadio oko 09h sutradan), da li ovakav rez. predstavlja realnu sliku ili je to uticalo na smanjenje secera, posto kazu da ne treb jedsti do 12h pre vadjenja krvi. Ja se izvinjavam na opsirnosti, ali Vas najlepse molim za odgovor.

    Odgovoreno: 03. 04. 2008.
    • Vrednosti glikemije izmerene naste od 7,0 mmol/l i vise kao i bilo kada u toku dana od 11,1 mmol/l i vise su dijagnosticki kriterijum za secernu bolest. Kod osoba koje imaju povisene vrednosti jutarnjih glikemija ali ne vece od 7,0 mmol/l indikovano je obavezno uraditi oralni glukozo tolerans test (OGTT) kojim bi se postavila definitivna dijagnoza vrste poremecaja glikoregulacije i od cega zavisi dalji postupak i eventualno lecenje. Niste mi napisali da li je takav test uradjen kod vaseg decka jer ako nije to treba obavezno uraditi. U slucaju da je radjen napisite mi vrednosti istog pa cu vam dati moje definitivno misljenje. Ass.dr Milena Velojic Golubovic