Da li mi,molim vas, mozete reci nesto o tome sta se desava sa  mikroadenomom na hipofizi u toku trudnoce i na porodjaju? On,hvala Bogu, za  sad miruje. Da li bi trebalo da se porodim normalno ili mozda carskim  rezom? Unapred zahvalna buduca mama

    Odgovoreno: 05. 02. 2008.
    • Da bi odgovorila na to pitanje morala bih prvo da znam da li se radi o sekretornom ili asekretornom tumoru kao i ako se radi o sekretornom o kojoj vrsti hormona je rec. Pretpostavljam da se radi o Prolaktinomu, obzirom da je to najcesci mikroadenom hipofize i jedini koji ne bi bio kontraindikovan za trudnocu. Bilo da se radi o mikroprolaktinomu ili je pak u pitanju nefunkcionalni tumor, trudnoca i porodjaj po pravilu imaju normalan tok. U manjem broju obolelih moze doci do porasta velicine tumora sto svakako treba imati u vidu. Odluka o nacinu porodjaja je na ginekologu i donosi se kad za njega dodje vreme ali bi najverovatnije carski rez bila bezbednija varijanta. Ass.dr Milena Velojic Golubovic