Postovana dr. Milena, dogodila mi se sljedeca stvar: imam neredovne  cikluse i vec 4 mjeseca nism imala mentruaciju. U pitanju su policisticni  jajnici. U decembu sam radila hormone i otisla kod endokrinologa. Ona mi  je propisala da odaberem dan i zapocnem terapiju sa Diane 35. Posto je to  bio kraj decembra odlucila sam da terapiju zapocnem poslije nove godine. U  subotu 12.01. sam za svaki slucaj uradila test na trudnocu koji je bio  negativan i u nedjelju 13.01. pocela sa diane 35. Narednog dana su poceli  simptomi za koje mi se cinilo da je suvise rano – otegle grudi, odmah  sledeceg dana pocela je i mucnina, povracanje, bol u donjem dijelu  stomaka. U cetvrtak ujutro 17. 01. sam prestala sa tabletama I uradila  bhcg iz krvi koji je ukazao na trudnocu. Juce ujutro, 24.01. sam ga  ponovila, bio je 10 puta veci, a ultrazvuk (radjen juce u toku dana) je  pokazao trudnocu. Ginekolog je rekao da sve izgleda ok ali se moram  konsultovati sa endokrinologom i geneticarem zbog te 4 pilule !  koje sam uzimala od nedjelje ujutro do srijede. Po mojoj procjeni  vjerovatno sam ostala trudna u prvoj nedjelji nove godine. Molim Vas za  Vase misljenje o tome da li su te 4 pilule diane 35 mogle da naskode plodu  i da li nesto moze da proistekne iz toga? Strasno se plasim negativnih  posljedica. Cijenila bih Vas odgovor na cemu se unaprijed zahvaljujem.  Zelim Vam sve najbolje! S postovanjem

    Odgovoreno: 30. 01. 2008.
    • Vi ste svakako ostali trudni pre upotrebe leka posto je tbl.Diane 35 medju ostalom i kontraceptiv. Upotreba ovog leka se ne preporucuje u trudnoci ali se nigde ni ne navodi njegov zrazitio toksican efekat na plod, posebno ako ste koristili samo 4tbl. Drugim recima ako je vasa trudnoca zeljena po meni nema razloga za prekid iste, vec samo adekvatno pracenje od stane ginekologa koji danas raspolaze brojnim mgucnostima rane detekcije nepravilnog razvoja ploda i ako smatra uvek moze da indikuje prekid trudnoce. Ass.dr Milena Velojic Golubovic