Malo sam u nedoumici, pa vas molim za savjet. Sin 10god redovno je ljecan u pedijatriskoj i alergoloskoj amb, th presing, fiksonasa, ventolin, to smo davali periodicno i poprilicno drzali pod kontrolom, djete je napredno, dobrog apetite, zivahno, veselo. Kako smo presli na porodicno ljecenje nas dr porodicne nakon mog detanjnog uvoda u njegovu bolest daje mi savjet da nastavim tim uhodanim godisnjim ritmovima sa th. Suprug upoznaje dr alergo-pulmologa i predlaze da ga njemu dovedemo, nakon pregleda: ljecen je pogresnom th-ko mi je to propisao? I da presing i fliksonze odma prekinem jer ima astmu i uvodi mu seratide pumpicu a kontrola za 1mj. Sin nakon 7dana dobija simptome kao nekad curi mu nos, svrbi ga, oci trlja, sekret se spusta u grlo i krece kasalj pa pocinje zamaranje tesko disanje dajem mu ventolin pumpicu. . . Nastavljam sa pumpicom 15dana i trazim hitan pregled, dr ga pregleda pita dal se sin zali da nema zraka? Da nikad sama ne dajem ventolin vec da ga dovedem a sta kad ne redi, vikend, praznik astma je to? I uvodi mu da kupim singular junior 1x1 tabletu, ljek kojeg ovdije nema narucuje se i ima grozne kontraindikacije. Kako je mom sinu bilo poprilicno dobro ovih 10godina a sad odjednom sve izmjeniti pa probati dal ce mu singular pomoci pa da nakon 10 dana ponovo ga dovedem i po potrebi dadnem presing sirup al navece. Skroz sam u nedoumici kao da je moj sin pokusni kunic zar dr sa takvim iskustvom nema sigurnosti koja th je za njega. Ima alergiju na vlagu, budj, perje, prasime, dermafagote (kucni tip alergije) maglu vani pa sve kerene dok je skole jesen zima proljece a ljeti i vani je zdravo djete. Sve krece trljanjem ociju, nosa, procuri nos cist vodeni sekret, zaceplja se, spusta u zdrijelo (nema krajnike) pa se odraziu na pluca. Obe bake ja i on smo alergicari astma kod njega i mene. Do sada sam bila sigurna kako da mu ja pomognem kad zatreba a sta sad, kako dalje? Molim vas za savjet i pojasnjenje kakav je to ljek a tako lose kontraindikacije dal ga davati.

    Odgovoreno: 23. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Malo je nezahvalno procenjivati lečenje sa distance ali ovde se radi o očiglednoj alergijskoj bolesti i astmi i lečenje koje ste ranije primenjivali je potpuno u skladu sa preporukama. Singular je lek koji bi trebao da spreči da se koriste ics kao što je flixo ali nije on uvek u stanju te simptome da kontroliše pa onda treba i singular i flixo. Ventolin koji ste sami koristili je potpuno ok ali ne bi trebalo da to često koristite jer to znači da bolest ne kontrolišete potpuno. Ako je dete dobro sa flixotidom i ne dobija često ventolin to je sasvim u redu i treba odabrati vreme kada nema mnogo alergena i pokušati sa prekidom ics bar par meseci pa ako je dobro i dužer a ako ne ponovo vraćanje na terapiju. Nisu kontraindikacije za sing. Tako strašne kako vam se čini i deca to odlično podnose jer ni svi ostali lekovi nisu sasvim bezbedni ali tu već nema izbora.