Postovani, u velikoj sam dilemi. Naime na redovnom sistematskom pregledu pre par dana mom trogodisnjem sinu pedijatrica je konstatovala fimozu i dala uput urologu. Mene je strah odvesti dete urologu posto sam cula da oni odmah prevlace kozicu penisa nasilno, pa dete ima uzasne bolove, probleme sa mokrenjem i traume. Puno sam citala o upotrebi krema elocom i didermal u lecenju fimoze, ali posto su one kortikosteroidi, zanima me koji je to vremenski period u kom bi se one bezbedno mogle koristiti, i kako se one pravilno upotrebljavaju. Takodje da li je zaista nepohodno voditi dete urologu i izlagati ga bolu i traumi. . ? Napominjem da sam mu kozicu redovno povlacila do prve godine, ali ne na silu vec sam koliko je moglo. Onda je odjednom poceo da se opire, vristi i nisam ga mogla savladati. Sada kada pokusam ne mogu je povuci, jer se citav penis nekako uvuce. Jako sam zabrinuta, i volela bih cuti vase misljenje. Unapred zahvalna zabrinuta majka.

    Odgovoreno: 11. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Ako dete nema tegobe i pogotovu reaguje negodovanjem sačekajte malo da zaboravi tu epizodu i ne dirajte ništa. To se vremenom i rastom polnog organa može i samo rešiti uz eventualno malo mazanja masti ali pod kontrolom lekara. Nije kasno i da sa 4 godine to pogleda dečiji urolog i da pravilan put.