Molim vas za savjet! Niame radi se o mom dvoipogodisnjem sinu koji zadrzava stolicu. Sto se tice male nuzde sve je uredovano i pelene odavno ne koristimo ali kad treba da vrsi veliku nuzdu on zadrzava stolicu i do 12 sati. Napominjem da mu je stolica normalna i da sto se toga tice nema nikakvih prblema jer zaista jede redovno i uredno razne namirnice. Nas porodicni ljekar je njegov slucaj naveo kao zatvor i dao mu je mlijeko u prahu koje ima formulu da razgradjuje stolicu kako bi se razmeksala misleci da je u stvari problem u njegovoj maloj glavici odnosno da ima neki strah. Ja sam domacica i stalno sam sa njim ali kao majka nisam primjetila da se boji nego jednostavno ne zeli da kaki. Jedini problem po meni je to sto obilno kaki i mislim da se problem krije u tome. Dosad mu je caj od kamilice malo jace zasladjen pomagao i recimo kompot od sljiva, sok od kruske i sl. Inace je dijete koje je sasvim razumno i odlicno napreduje za svoj uzrast i cak kad razgovaram s njim o tome sigurna sam da shvata sta govorim ali jednostavno samo govori necu da kakim. Za neke druge stvari se vrlo lako dogovorimo ali za to nikako. Moja majka inace radi kao laborant i razgovarala je sa koleginicom sa posla da li bi trebalo da uradimo analizu stolice misleci mozda da ima gliste iako je popio sirup protiv njih preventive radi. Nadam se da nije neki veliki problem u pitanju i da cete mi pomoci. Slusala sam razne savjete drugih majki da mu naprimjer dam neka sredstva da isprazni crijeva ali se bojim da ne izazovem dijareju jer velike su vrucine i bojim se da bi tako mogla napraviti jos veci problem. Hvala unaprijed na odvojenom vremenu i stprljenju.

    Odgovoreno: 10. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Najverovatnije postoji problem u glavi i odbijanje i odlaganje čina izbacivanja stolice. To je nekada zbog bola koji obim stolice izazove i loše iskustvo u vezi toga koje dete ne želi da ponovi. Morate biti strpljivi i ovazrivi, nemojte ga stalno podsećati na taj problem niti prisiljavati a pogotovu ne izazivati nasilno stolicu (čepići lekovi i čajevi) probajte hranom, zaslađenim sokom, smokvama, šljivom ili sirupom koji sadrži ovo voće (ima ga u apotekama) , smanjenom količinom mleka i hranom koja ima balastne materije (pasulj, boranijam grašak) . Uz malo strpljenja to će proći. Pogledajte i sam čmar da nema malu prskotinu ili ranicu.