Poštovana,
    Problem je sledeći moj sin ima 11 meseci i imamo ozbiljan problem sa noćnim obrocima. Još od šestog meseca pokušavamo da se izborimo sa tim problemom ali nikako ne uspevamo. Pokušali smo sve metode koje smo pročitali i po knjigama i po internetu i razne savete i ništa ne pomaže. Poslednje što smo probali u proteklih 4 noći je rigorozna metoda nedavanja mleka ni po koju cenu. Međutim on svake noći plače po 3 sata neutešno sve dokle od umora potpuno ne klone, čak i tada ponekad odjednom se trgne i ponovo nastavi da plače čak se i zacenjuje u polusnu što me najviše plaši i zbog čega ću odustati od ove metode. Ujutru se budi uplakan i umoran pospan i malaksao. Da bih Vam pojasnila dnevno unošenje hrane rećiću Vam on ima doručak, ručak i večeru sa dve obavezne užine plus pored toga popije mleko kao neka treća užina i pogricka po koju plazmu ili koricu hleba. Mislim da su mu obroci dovoljno obilni i raznovrsni - jede sve i meso i jaja i voće i povrće i žitarice. Lepo napreduje dosta je jak i aktivan. Večera mu je oko 7-7.30 a posle toga popije mleko pred spavanje oko 9h. Koliko god se najeo za večeru on se budi obavezno oko 12 i još jednom nekad i dva puta u toku noći. Veliko hvala u nadi da ćete mi pomoći više zbog njega nego zbog mene jer mu je san iscepkan.
    Hvala.

    Odgovoreno: 22. 07. 2009.
    • Poštovani,
      To jeste veliki problem za decu koja dobijaju obroke na flašicu ali ako nastavite da dajete mleko i dalje noću stalno će ga tražiti. Pokušajte da mu mleko zamenite sa vodom za početak, nemojte paliti svetlo i uzimati ga u ruke, ako ne može tako, polovite mleko sa vodom i sve ređe i ređe ga pravite dok ne bude skoro vodica naravno bez šećera. Najbolji će postupak biti kada prestanete potpuno da koristite cuclu i za dnevne obroke i počnete sa primenom čaše. Možete slobodno primeniti granule B complex vitamina 1 kk pre spavanja sa mlekom jer noćno buđenje nije nikako uslovljeno potrebom za hranom i glađu već potrebom za majkom i osloncem. Ako se problem nastavlja potražite konsultaciju dečijeg neuropsihijara.