Poštovana,
    Moje dete ima 2 godine i od skoro joj se u nosu pojavila bakterija streptococcus pneumoniae u velikom broju. Dobili smo terapiju sa nasonex sprejom 6 nedelja i posle toga ćemo na kontrolu. Rečeno nam je da je ta bakterija "probila" vakcinu koju je dete redovno primilo i da je ona uzročnik česte upale grla i trećeg krajnika. Recite mi da li je nasonex sprej odgovarajuća terapija za ovu opasnu i upornu bakteriju, da li treba da se bojim (čitala sam o devojčici što je nedavno umrla u Beogradu od streptokoke koja je uzrokovala meningitis), kako da sprečim obolenja koja ona prouzrokuje?
    Hvala

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovani,
      bakterija streptococcus pneumoniae se nalazi i kod značajnog broja zdrave dece u nosu i grlu i ne zahteva lečenje ukoliko dete nema nikakve simptome. S druge strane vakcina protiv ove bakterije se regularno ne primenjuje u našoj zemlji u sklopu obaveznog vakcinalnog programa. Do druge godine se vakcinišu deca protiv ove bakterije sedmovalentnom vakcinom, ali su to deca sa posebnim indikacijama. Nasonex je lek iz grupe kortikosteroida koji se koristi za lečenje alergijskog rinitisa.