Poštovanje,
    moja bratanica (3 godine) ima upalu uva. Od dečijeg lekara je dobila fiziološki rastvor za ukapavanje u uho i kapi za nos (nisam sigurna kako se zovu). Majka je ukapala detetu obe vrste kapi, dete je zaspalo i u jednom trenutku prestalo da diše i pomodrelo je. Uz veštačko disanje i drmusanje, dete je prodisalo i počelo da povraća. Hitna pomoć je dosla na poziv merili su temperaturu (bila je 38.9) proverili rad srca, reflekse. Već tada joj je bilo bolje mada nije govorila čitav dan. Moje pitanje je: kakve posledice može da nosi nedostatak kiseonika s obzirom da nismo sigurni koliko dugo nije disala i koje bi preglede trebalo da obavi devojčica? Hvala vam od srca na odgovoru.
    Zabrinuta tetka

    Odgovoreno: 17. 04. 2009.
    • Poštovana,
      posledice nedostatka kiseonika zavise od toga koliko dugo je dete bilo bez disanja. Kod vaše bratanice radilo se o kratkotrajnom problemu koji ne ostavlja posledice. Teško je reći na osnovu opisa da li je do modrenja došlo zbog opstrukcije disajnih puteva ili se radilo o febrilnoj krizi svesti ("decji fras"). Obratite se pedijatru radi detaljnog pregleda i eventualnog ispitivanja.