Nedavno se mom dvadesetomesečenom sinu pojavila alergija i to samo po licu, pio je aerius sirup i koristili smo kreme iz uriage kolekcije. Sada mu je bolje, ali smo pretpostavili da je alergičan na med. Zamolila bih vas da mi malo detaljnije objasnite o alergiji na med i navedete mi najpoznatije alergene, kako bih mogla da mu kontrolišem ishranu.
    Unapred zahvalna Katarina Jovanović.

    Odgovoreno: 24. 02. 2009.
    • Poštovana,
       standardne baterije inhalcijskih alergena koji se koriste u rutinskom radu, prik metodom su; kućna prašina, grinje, buđ, perje, dlaka mačke i dlaka psa, polen trava, korova i drveća. Ukoliko se utvrdi alergija na polen drveća, trava ili korova onda se rade testovi na specifične, najčešće alergene iz ovih grupa (npr. breza, leska i jova, lisičji repak, popino prase, ambrozija itd). Kada su u pitanju nutritivni alergeni, takođe postoji set standardnih alergena ali i proširena paleta alergena kada postoji sumnja na određenu vrstu namirnica. Najčešće su alergije na kikiriki, orahe, bademe, lešnike i druge orašaste plodove, zatim na ribu, rakove, školjke i ostale morske plodove, jaja, soju i druge žitarice, a među voćem i povrćem alergije izazivaju jagode i kivi. U slučaju jaja češće su alergije na belance. Osim na određenu namirnicu alergija se može javiti i samo na dodatke (aditive), boje, konzervanse i pesticide, te na veštački zaslađivač aspartam. Najnovija istraživanja pokazuju da neke genetski modifikovane namirnice mogu imati povećan broj alergena. Ljudi alergični na polen mogu biti alergični i na jabuke, šargarepu, sirovi krompir, grašak, kivi, i celer, a alergični na jaja često na kožnim testovima reaguju i na piletinu, iako se ta alergija u stvarnosti ne razvija (piletinu mogu jesti bez posledica). Jednom izražena alergija može ostati čitavog života, a može se i povući nakon nekog vremena. Alergije na mleko, na primer, najčešće se javljaju kod male dece, ali se u kasnijem uzrastu potpuno povllači. Ukoliko je dete pokazalo izvesnu reakciju nakon uzimanja meda predlaže se izbacivanje ove namirnice iz ishrane. Ako želite proveru i sa sigurnošču utvrđivanje alergije na med, može se primeniti modifikovani prik test ili atopy-patch test ili pak oralni provokacioni test ali samo u specijalizovanim ustanovama.