Poštovana,
    treba mi par saveta imam djevojčicu od 5 god. ima česte upale krajnika nedavno smo bili na pregledu i dr preporučuje operaciju dijagnoza je Tonsillitis chr J35.0 Zanima me da li je to obavezno može li da se čeka sa tim. Pošto sve njene upale do sada su liječene isključivo sirupima nikada nije dobijala inekcije.  Dok smo muž i ja kao mali imali iste takve česte upale koje su liječene pencilinom i u periodu od naše 10 god su upale prestale. Postoje li kakve zaštitne inek. i ako postoje gdje se mogu primiti i da li je to zdravo. Javljam se iz Republike Srpske. Da li te inek. postoje ovde? Znate li gdje da se obratimo a ako ne gdje može da ih primi uz to čuli smo da i more može da pomogne odnosno slana morska voda. Ako postoji bilo šta osim otklanjanja krajnika recite. Voleli bi smo da to izbjegnemo ako je ikako moguće.
    Unapred hvala. Nadam se da ste razumjeli moje pitanje

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
      pedijatrijske indikacije za tonzilektomiju su veoma stroge, dok indikacije koje postavlja specijalista za uho grlo i nos nešto blaže. Pedijatrijske indikacije su: maligni tumor krajnika, upala koja se komplikuje apscesima i krajnici koji su toliko uvećani da predstavljaju mehaničku barijeru gutanju i disanju. Dakle, ne morate žuriti sa operacijom krajnika. Provedite leto na moru, propratite dete neko vreme i kasnije posavetujte se sa pedijatrom o eventualnoj tonzilektomiji.