Imam dečaka od skoro 4 godine koji je do sada imao 8 upala srednjeg uha i 3 upale pluća. Od poslednje upale uha koja se iskomplikovala u pneumoniju prošlo je 20 dana, terapija je započeta eritromicinom, ustanovljena upala uha pa nastavljeno lečenje pancefom, da bi na kraju završilo 10 dnevnom terapijom od 1,2 gr longacefa. 14 dana po prestanku terapije uradjena timpanometrija u ustanovljeno prisustvosekreta u srednjem uhu, preporučen defrinol sirup, operil kapi, fluimucil. isključen treći krajnik kao mogući uzrok čestih i komplikovanih upala. Molim za savet jer smatram da lekari kojima smo se obraćali olako shvataju naš problem.

    Odgovoreno: 21. 02. 2009.
    • Poštovana,
       česte upale uha, koje se komplikuju i pneumonijom se javljaju kod neke dece sa imunodeficijencijom pojedinih klasa imunoglobulina. Uradite imunoglobuline IgA, IgM, IgG kao i podklase IgG (IgG1,IgG2,IgG3 i IgG4). Ukoliko se dokaže ispad u nekoj od klasi imunoglobulina potražite savet dečjeg imunologa.