Moja beba ima 7 meseci i prvi put smo vadili krv. Zanima me šta znači MCHC-365, Hematokrit 0,324 i Hemaglobin 118?
    Hvala.

    Odgovoreno: 05. 02. 2009.
    • Poštovana, MCHC je prosečna koncentracija hemoglobina u eritrocitu koja se izračunava iz vrednosti hemoglobina i hematokrita i pouzdan je pokazatelj; ako je snižena, upućuje na smetnje pri sintezi hemoglobina u toku sazrevanja eritrocita (u kostnoj srži). Vrednosti hemoglobina i hematokrita su blago snižene ali nije indikovano lečenje preparatima gvožđa. Obzirom da beba ima sedam meseci i da u narednim mesecima se formiraju adekvatne navike u ishrani i ovi parametri će se normalizovati.