Poštovana,
    Moja kći stara 4 godine ima izraženo noćno znojenje, kosa joj je mokra, a u toku dana se ne znoji nešto pojačano. Jedino kada je bolesna i ima temperaturu, kosa joj je suva, a kad počne da se znoji to mi je znak da joj je bolje i da joj temperatura pada.Tako je još od 1 godine, pa se pitam da li je to normalno ili ukazuje na neki problem. Inače je mršave konstitucije, visoka za svoj uzrast, ima fiziološki šum na srcu za koji je ultrazvukom potvrdjeno da je fiziološki. Ide u vrtić, i češće je bolesna od kada je u kolektivu, uglavnom su to lakše respiratorne infekcije.
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 27. 01. 2009.
    • Poštovana,
      na osnovu težine i visine devojčice, određuje se da li je ona u opsegu dece sa normalnom telesnom masom ili spada u kategoriju pothranjene dece (o tome porazgovarajte sa vašim pedijatrom). Pojačano znojenje noću može biti potpuno normalna pojava, ali i znak ozbiljnije bolesti. Deca koja boluju od cistične fibroze pojačano se znoje, ne napreduju, imaju češće obilnije, masne, stolice i česte respiratorne infekcije (bronhitise i upale pluća). Bolest se isključuje ili potvrđuje znojnim testom i genskim probama.