Poštovana,
    Imam sina starog 3,5god i konstatovan je Polandov sindrom, desna strana grudnog mišića, pa me zanima da li sindrom utiče na razvoj deteta.
    Hvala i poštovanje,
    Dejan

    Odgovoreno: 08. 01. 2009.
    • Poštovani, delimični ili potpuni manjak grudnih mišića jedne strane s udruženom malformacijom šake iste strane označava kliničku sliku Polandovog sindroma. Najuočljiviji klinički znak je asimetrija grudnog koša, pa jedna strana zbog manjka mišića deluje slabo razvijenom. Postoje različite kliničke varijante sindroma (nedostatak rebara komplikuje kliničku sliku). Manji defekti su praćeni očuvanom funkcijom pluća. Kod dece sprovodi se fizikalna terapija a hiruški zahvat indikovan je kod nedostatka rebara.