Molim za pomoć,
    Sinu koji ima 7 godina radili smo krvnu sliku, jer je pre nekoliko dana imao napade kašlja koji su pretili da prerastu u bronhitis, inhalirali smo ga po preporuci doktorke spalmotilom, ali mu temp.nije prestala u potpunosti, već varira od 38.5 pa do normalne. Nalazi su: RBC 4.52 WBC12.1 HGB121 HCT 0.35 PLT 448 MCV 78.4 MCH26.7 MCHC340 Leukocitarna formula: SEGMEN(GRA)0.70 LIMFOCITI 0.17 MONOCITI0.08 EOZINOFILI0.02 BAZOFILI0.01
    Kažite mi molim Vas da li je ovo ili nije bakterijska infekcija i šta da radimo?

    Odgovoreno: 22. 12. 2008.
    • Poštovana,
      teško je reći o kojoj vrsti infekcije je reč. Najverovatnije je virusna infekcija. U leukocitarnoj formuli dominira neutrofilija koja je prisutna u početku virusne infekcije, a nakon trećeg dana neutrofiliju smenjuje limfocitoza. U zavisnosti kada je uzeta KKS, na početku u sredini ili na kraju infekcije leukocitarna formula pokazuje varijacije u predominaciji pojedinih elemenata. Ukupan broj leukocita, blago u porastu, od 12,1 više ide u prilog virusnoj infekciji. Terapija je simptomatska: antipiretik i inhalacije koje su već preporučene. Ako temperatura traje duže od šest dana, onda se predlažu dopunske analize i eventualno antibiotik u zavisnosti od kliničkog nalaza.