Poštovana,
    Zanima me da li je moguće da veštačko mleko za bebe (Impamil1) podstiče stvaranje šlajma kod beba starih 4,5 meseca, jer im se posle prehlade, koja je bila pre 2 meseca, non-stop stvara velika količina šlajma zbog kojeg lošije jedu, kenjkavi su i duplo su im smanjeni obroci. Šlajm im izbacujemo "ručno", tj. stavljanjem preko ramena i lupkanjem po guzi, ali čini se da se ta količina šlajma konstantno povećava. Nemaju nikakvu upalu, zapaljenje, temperaturu.
    Da li je moguće da je to od veštaačkog mleka? U pitanju su blizanci rodjeni u 32 nedelji od kojih je jedan imao disajni distres na rodjenju.
    Hvala unapred!!!

    Odgovoreno: 04. 12. 2008.
    • Poštovana,
      veštačko mleko sigurno ne podstiče stavranje šlajma. Obične prehlade prouzrokovane virusima praćene su obilnijom sekrecijom u gornjim disajnim putevima koja otežava disanje na nos, stvara nervozu i ometa hranjenje. Obavezna je toaleta nosa (aspiracija sekreta, po potrebi fiziološki rastvor u nos i nekada kratkotrajno, tri do pet dana Sol. Ephedrin za bebe 3x 1 kap u obe nozdrve) i perkusiona drenaža koju već primenjujete (blago lupkanje po leđima par minuta). Prisustvo šlajma je izraženije i duže traje što je beba mlađa i uglavnom je prolaznog karaktera. Međutim, ukoliko bebe ubrzano i naporno dišu uz uvlačenje mekih tkiva grudnog koša pri disanju, javite se nadležnom pedijatru radi dodatnog medikamentoznog lečenja.