Molim vas za prognozu i dalje misljenje o lecenju> mom tati je operisan tumor na licu i dg. Carcinoma squamocellulare g1. C44. 3 linije resekcije su slobodne

    Odgovoreno: 02. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Iskreno moje mišljenje je postavljanje prognoza loš način vođenja prakse, pa bih više da vam odgovorim o čemu je reč.
      carcinoma squamocellulare jeste karcinom kože, ali to nije isto što i melanom, čak ne potiče ni od istih ćelija.
      to je nisko potentni karcinom. Šta to znači? Znači da izuzetno retko može da da metastaze, u manje od 5% slučajeva. Čak neki lekari squamocellularni i bazocellularni karcinom kože nazivaju i blažim imenima, da se pacijenti ne bi uplašili kada se kaže kasrcinom kože.
      s obzirom na to, uklanjanje ovakvog tumora u celosti (što je kod vašeg oca i urađeno, po tome što piše ' linije resekcij su slobodne'') se smatra izlečenjem. Nakon uklanjanja pacijent nema potrebe da ima bilo kakvu naknadnu terpaiju (nema zračenja, citostatika) .
      naša preporuka za vašeg oca je samo da ide na redovne kontrolne dermoskopije ako mu se bilo koji mladež promeni ili neki novi pojavi. Znači sa redovnim (godišnjim) dermoskopskim kontrolama kože, vaš otac može normalno da živi i da se ne brine.