Kako stres i pušenje utiču na zadah iz usta
- Pljuvačka pomaže u čišćenju i održavanju optimalne kiselosti sredine usta. Stanje koje se zove suva usta (kserostomija), može doprineti lošem zadahu, jer je proizvodnja pljuvačke smanjena.
- Bolesti desni, kao što je gingivitis i parodontopatija, baš kao i suva usta, takođe izazivaju da miris iz vaših usta bude veoma neprijatan i intenzivan.
Kamen u krajnicima i zadah
Kamenčići u krajnicima su tvrde tvorevine koje uglavnom nisu bolne, ali izazivaju veoma intenzivan, neprijatan zadah. Nastaju tako što ostaci hrane ostaju zarobljeni u šupljinama krajnika, te se stvrdnjavaju i kalcifikuju, fomirajući kamenje.
Iako se ovo stanje može tretirati u kućnim uslovima, ispiranjem grla slanim rastvorima i korišćenjem oralnog tuša, oni se često mogu vraćati, pogotovo ukoliko imate problem s učestalim upalama krajnika. U tom slučaju će vam biti predložena operacija ekstrakcije krajnika (tonzilektomija).
Kako otorinolaringološki problemi utiču na zadah
Pokvareni zubi kao uzrok zadaha iz usta
Gastrointestinalne bolesti i zadah
Kako karcinomi glave i vrata utiču na zadah
Dijabetes i zadah iz usta
Neregulisani šećer u krvi kod šećerne bolesti, može izazvati učestale probleme s desnima, kao što je gingivitis. S druge strane, hroničan gingivitis predstavlja prepreku ka adekvatnom regulisanju šećera.
Ukoliko pored čestih upala desni, koje i te kako mogu izazvati zadah, imate i simptome kao što su nekontrolisana žeđ, noćno mokrenje, glad, a gubitak na težini, umor i zamućenje vida, vreme je za posetu endokrinologu!
Kako bolesti jetre i bubrega utiču na zadah iz usta
Jetra i bubrezi zdrave osobe su glavni prečišćivači organizma. Kada ovi organi rade optimalno, telo se čisti od toksina na redovnom nivou, što održava homeostazu svih sistema organa.
Međutim, u slučaju da jetra i bubrezi ne obavljaju svoj posao kako treba, toksini neće biti izlučeni iz organizma, što je povezano s neprijatnim zadahom. Kada bolest jetre uznapreduje, zadah počinje da ima miris plesni.
U slučaju da pored neprijatnog zadaha primećujete i druge simptome bolesti bubrega i jetre, potrebno je što pre obratiti se nefrologu ili hepatologu.
Šegrenov sindrom i zadah
Šegrenov sindrom je hronično, zapaljensko, reumatološko oboljenje. Ogleda se u smanjenoj funkciji egzokrinih žlezda, što izaziva suvoću kože, očiju, ali i usta. Upravo kserostomija, suvoća usta, može izazvati neprijatan miris. Ono što je takođe učestalo u ovom sindromu je gastroezofagealni refluks, koji dodatno doprinosi pojavi zadaha.
Ukoliko uz to primetite i ostale simptome ovog sindroma, kao što je svrab, peckanje kože i očiju, kao i osećaj prisustva stranog tela u očima, potrebno je obratiti se specijalisti radi adekvatne dijagnostike.
Želite da zakažete pregled kod stomatologa? Pozovite nas na broj telefona 063/687-460 i zakažite pregled privatno danas!
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 5
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Dobar dan. Prosle nedelje su mi uklonili cistu veličine lešnika sa gornje vilice. I ako rana zaceljuje lepo i ništa me ne boli, iz nje izlazi jako neprijatan miris. Treba li da se javim lekaru koji me je operisao ili je to sasvim normalna pojava? Unapred Hvala
Da li je uvodjene u bolest novonastali unutrasnji suljevi koji cesto pusaju pratecu tanju stolicu cesto naprezanje i jak zadah iz jednjaka...
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Porodica i zdravlje