Nizak krvni pritisak se definiše kao vrednost krvnog pritiska koja je niža od normalno očekivane za pojedinu osobu u određenim uslovima i relativan je pojam.
Vrednosti krvnog pritiska razlikuju se zavisno od aktivnosti, godina starosti, lekova i zdravstvenog stanja. Veliko je pitanje koliko nizak treba da bude krvni pritisak kako bi se dugotrajno stanje niskog krvnog pritiska označilo kao bolest - hronična hipotenzija sa simptomima i/ili smanjenjem kvaliteta života.
Podela i uzrok nastanka
Hipotenzija definiše se
krvnim pritiskom manjim od 100/60 mmHg izmerenim više puta u ambulantnim uslovima uz postojanje simptoma
(umor, poremećaj sna, vrtoglavica, omaglice, nesvestice, anksioznost ili depresija, osećaj jakog lupanja srca, znojenje) i odsutnost drugih bolesti.
Osim trajno prisutnog niskog krvnog pritiska (hronična primarna, idiopatska) kome se ne može otkriti uzrok, postoji sekundarna hipotenzija uzrokovana različitim bolestima, stanjima i lekovima, i akutna stanja s naglim padom krvnog pritiska od kojih su ortostatska (posturalna) i postprandijalna hipotenzija najučestalije.
Klinička slika
Trajno nizak krvni pritisak retko je pokazatelj ozbiljnog zdravstvenog poremećaja, telo se na njega prilagodilo i često ne uzrokuje simptome. Problem nastaje kod naglog pada pritiska, kada mozak i drugi vitalni organi ostaju bez snabdevanja krvlju i nemaju vremena za prilagođavanje. U tom slučaju može nastati vrtoglavica, omaglice, slabost tela, poremećaj vida pa i kratka nesvest (sinkopa).
Primarna hipotenzija - trajno nizak krvni pritisak kome se ne može otkriti uzrok naziva se primarna, idiopatska ili konstitucionalna hipotenzija. Osim naslednih faktora, istraživanja pokazuju značajan uticaj geografskog područja, ishrane (naročito količine soli u hrani), telesne mase, vežbanja i stresa na krvni pritisak.
Sekundarna hipotenzija - stanja koja mogu uzrokovati nizak pritisak su: krvarenje, infekcije,
dehidratacija, različite bolesti srca -
infarkt,
aritmije, adrenalna insuficijencija, trudnoća, produženo odmaranje u krevetu, trovanje, toksični šok sindrom,
alergijske reakcije, anafilaksija, moždani "udar", šok, pad pritiska nakon obavljanja male i/ili velike nužde, strah,
Parkinsonova bolest, neuropatija, hemodijaliza, opekotine, uznapredovali dijabetes, oštećenja kičmene moždine.
Lekovi koji mogu uzrokovati hipotenziju:
Ortostatska (posturalna) hipotenzija je nagli pad pritiska nakon zauzimanja stojećeg položaja. Ako je uzrokovana bolestima, stanjima i lekovima naziva se sekundarna ortostatska hipotenzija. Idiopatska ortostatska hipotenzija postoji kad se ne može utvrditi bolest ili lek koji bi je uzrokovao, često je pokazatelj poremećaja funkcije određenih delova nervnog sistema.
Postprandijalna hipotenzija - javlja se kod određenog broja osoba
neposredno nakon jela. Češća je kod
starijih osoba, osoba s inače
povišenim krvnim pritiskom i onih s određenim poremećajima autonomnog nervnog sistema
. Osobe s ovim stanjem ne smeju uzimati antihipertenzive pre jela i nakon jela trebaju prileći. Uzimanje određenih lekova pre jela može pomoći npr. nesteroidni antiinflamatorni lekovi, oktreotid, kofein, dihidroergotamin. hipotenzija)
Dijagnoza
Prvo treba utvrditi da li je hipotenzija primarna ili sekundarna, odnosno treba isključiti bolesti, stanja ili lekove koji dovode do sekundarne hipotenzije. Nakon pregleda celog tela potrebno je u više navrata izmeriti krvni pritisak i frekvencu srca u ležećem, sedećem i u stojećem položaju. Laboratorijska testiranja treba ograničiti na glukozu, kompletnu krvnu sliku i funkciju bubrega. Nakon toga je preporučljivo obaviti praćenje krvnog pritiska tokom svakodnevnih aktivnosti, odnosno njegovo 24-satno merenje.
Lečenje
Lečenje je usmereno ka olakšanju simptoma, nije potrebno ako nizak krvni pritisak ne uzrokuje simptome niti smanjuje kvalitet života.
Mere lečenja su sledeće:
- Mere u vezi sa ishranom uključuju povećanje uzimanja soli.
- Ustajanje iz kreveta treba biti postupno.
- Povećati telesnu aktivnost.
- Kofein.
Ako opisane mere ne dovode do zadovoljavajućeg povišenja krvnog pritiska i olakšanja simptoma preporučuju se lekovi.
Mogući terapijski režim uključuje dihidroergotamin, etilefrin, amezinium, njihovu kombinaciju ili postupno dodavanje mineralokortikoida.
Lečenje sekundarne hipotenzije zavisi od uzroka.
Ukoliko imate nizak pritisak posetite kardiologa kako bi se utvrdio uzrok tegoba:
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa niskim krvnim pritiskom (hipotenzijom).
Nizak donji pritisak
Postovani, Imala sam visok pritisak koji se keetao oko 85/140, nekada i 90/150. To se desava vec 3 meseca, povremeno. Organski je sve u redu, sve sam pregledala sto je trebalo. Pila sam tritace i hemokvin na koji nisam reagovala. Sada mi je doktor dao precanil od 10 mg ujutru, plus 1/2 concorna. I dalje se uz ove lekove javi peitisak ponekad, a ponekad se i spusti. Sustina je da me boli glava i kada je visi i kada je malo nizi. Pitam se da li je moguce da me glava boli od ovog leka concorn, Inace nemam ubrzan rad srca i visok puls? Mozete li mi dati neki savet? Imam osecaj da od ovog variranja takodje imam neprijatne glavobolje i stegu u potiljku, a ocigledno ne pijem adekvatan lek.
Poštovani, sirova kopriva veže električno polje i rješava nizak pritisak. Jesti po 10 dana 5 vrhova koprive, uvaljati i žvakati. Potom pauza 15 dana pa se može na ovaj način i dalje postupati. Hvala
Setnja obavezna 3 obroka u isto vreme i svaki dan po casu crnog vina ,ili kupinovogn,ja sad 120 sa 80
Često mi je pritisak 50/70. Ne mogu da hodam, kao da sam u polusnu. Kako da povećam pritisak? Pila sam slane supe, kafu umereno, i svašta nešto, ali - ništa. Kako da se uspravim i prohodam?
Imam nizak krvni pritisak a ouls poveca , ujutru kada ustajem imam problem nesvesticu,ponekad gubitak svesti, dezorijentisana sam, imam nagon za stolicom, mozete li mi pomoci?
Imam povisen pritisak i godinama pijem tritace, bisoprolol,i amilogal .ali mi je danas pao na 107 / 59 imam vrtoglavicu kada ustanem Da li je to na promenu vremena hvala poz
Imam 65 godina, danas mi je pritisak 110/45 60,zujanje samo u desnom uhu,inače moj pritisak je oko 90/55,molim Vas za savet šta da preduzmem u takvom trenutku,hvala unapred.Pozdrav.
115 38 50 otkucaji srca Zujanje u glavi, vrtoglavica, jak umor, glad 38god
Ranije imao sam pritisak koji je rekord 180 sa 100, nakon izvesnog vremena koristeci Enzix forte duo, diupot, rusovas tableta, obalio sam pritisak na 115 70. Mozda ce to neko reci, nije strasno ali nisam navikao na tako nizak pritisak i nelagodno se osecam, blagu malaksalost i premor, imam 60 godina.
Pitanje... imala sam uvijek visoki krvni pritisak i redovno pila ljekove..Antonolol i Dilcoran plus 160/5...sada mi je stalno nizak 110/ 60..pa neznam da li da pijem i dalje ljekove ili da prekinem? Uzimam vitamine Supradin... Hvala puno!
Imam 57godina.Pritisak mi je niži(110/67 ,120/67 )Moj problem je aritmija i popucale kapilare na nogama.Šta mi preporučuje?Unapred hvala
Molim vas i ja bi jedan savet u vezi malog pritiska, šta se tu može uraditi hvala.
Veoma čest zdtavstveni problem. Mislim na arterijsku hipotenziju. Medjutim, odavno je teže naći lekove ua hipotenziju u apotekama. Inače je tekst odličan i uvek aktuelan. Pozdrav svima, živeli!
Imala sam visok pritisak i pila Tritace i Indapres, odjednom mi je pao pritisak, svaki dan ga merim tu je oko 107 sa 69, osecam vrtoglavice i kad lezim u krevetu povremeno kao neko propadanje, jedem dosta slanu hranu
Majci je pritisak 92/60 uz terapiju Scopryl i Scopryl plus i Vazotal... Pre toga je imala hipertenziju i anginu pektoris,sa hipertenz.krizom... Radjena koronografiju,bez zacepljenja. Sta preduzeti ako je sad pritisak u ovim vrednostima pod terapijom, jer oseca mucninu, vrtoglavicu? Hvala! Da napomenem da uzima i diuretik, lekove za masnoću u krvi i secer.
Od trenutka kada sam poceo da pijem lekove za trigliceride i masnoce krvni pritisak mi je dosta nizi 115/55. Da li to tako treba ili ne?
Imam 31 godinu, veoma nizak pritisak 70 sa 40. Jedva da mogu da funkcionišem, većinom imam vrtoglavice i malaksalost je učestala. Molim vas, recite mi šta da radim, jako sam
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti