Ishrana bolesnika sa rakom

Nema nijednog sigurnog dokaza da pojedine namirnice imaju bilo kakav uticaj na brzinu rasta postojećeg tumora. Međutim, ishrana i ishranjenost onkoloških bolesnika, su značajne za tok bolesti, budući da mogu popraviti opšte stanje, snagu i samopouzdanje bolesnika, kao i kvalitet života.

Osim toga, kod oko 50% obolelih od malignih bolesti (u zavisnosti od vrste tumora) javljaju se različiti problemi u vezi ishrane, bilo kao direktna posledica rasta tumora, bilo kao prateći efekti lečenja. Pored problema u ishrani do kojih dovodi sama bolest, mogući su i sekundarni nutritivni problemi koji nastaju zbog specifične prirode i lokalizacije tumora, kao i terapije. Dodatni problem je smanjenje otpornosti organizma, što pogoduje razvoju infekcija, posebno oportunističkih. Osnovna dijeta za obolele od malignih oboljenja treba da bude energetski i biološki odgovarajuća i lako svarljiva. Energetska vrednost dijete se individualno određuje i zavisi od pokretljivosti bolesnika, apetita i sl.

U svakom slučaju energetski unos treba da bude što veći (25–35 kcal/kg za održavanje telesne mase i 10–50 kcal/kg za nadoknadu rezerve), kao i  unos proteina (1-1,5 kcal/kg). Namirnice treba spremiti tako da podstiču apetit i u tanjir ne stavljati prevelike količine hrane. Bolesniku treba pripremati češće i manje, ukusne i omiljene obroke. Mogu se pripremati obroci kojima je osnova mleko, i u njih umešati sitan sir, mleveno meso ili ribu, jaja, sladoled ili krem. Tešku i masnu hranu izbegavati. Mogu se koristiti i proteinski dodaci koje uzimaju sportisti, neutralnog ukusa i male zapremine, kao i preparati namenjeni prvenstveno za enteralnu ishranu. Mirise iz kuhinje treba izbeći, tako da je najbolje da hranu priprema druga osoba. Korišćenje prirodnih začina i aroma (limunov sok, jabukovo sirće, kuhinjska so) se preporučuje, a izbegavaju se topla i kisela jela, jer mogu da izazovu muku, gađenje i povraćanje. Ukoliko se podnosi, može se popiti po koji gutljaj gaziranog pića (mineralne vode, soda vode) ili limunade, kao i čaša piva. Kod zapaljenja usne šupljine, jede se tečna hrana ili se koristi slamka. Uopšte, treba unositi dovoljno vode umerene temperature (ne u toku obroka) i to u malim gutljajima. Poželjno je posle svakog obroka provesti bar 15 – 20 minuta u poluležećem stavu. Preporučuje se unossuplemenata vitamina B-kompleksa, vitamina A, C i E, kao i omega-3 kiseline (tabela 49). 

Hrana koja se ne preporučuje kod obolelih od raka

Masno meso, dimljeno, mesne i riblje konzerve, iznutrice,kobasice, druge vrste jaja (osim kokošijih), masni tvrdi i zreli sirevi, zreo i slan kajmak, kondezovano mleko, sve vrste svežeg hleba, vruće lisnato testo, sveža testa sa kvascem, masni  prženi kolači, masti životinjskog porekla, majonez, biljna mast, previše slane namirnice, konzervisano povrće, ekstrakti povrća za supe, sušeno povrće, kiseo kupus i povrće iz turšije (ako nije prethodno dobro isprano čistom vodom), prženi krompir, čips, konzervisano voće, neljušteno voće, voćni sokovi sa konzervansima i veštačkim zaslađivačima, žestoka pića, vino, pivo,  gazirana pića, mineralna voda bogata natrijumom, jaka crna kafa ili ruski čaj, beli šećer u većoj količini, čokolada, kakao, bombone, marmelade i džemovi sa konzervansima, torte sa masnim nadevom, veštački zaslađivači i veštačke boje za kolače 


U toku hemoterapije javljaju se mučnina, gađenje i povraćanje, gubitak ukusa, nedostatak apetita, ulceracije, malapsorpcije, stomatitis i dr. Lako svarljiva ishrana olakšava tegobe pacijentu Bolesniktrebada ima najviše 3 obroka dnevno. U težim slučajevima sa izraženom dijarejom pristupa se ishrani predviđenoj kod akutnih proliva. Treba izbegavati: tople napitke i hladna jela, sveže i suvo povrće i voće, posebno kupus, crni luk, crni hleb, jaja (zbog otežanog varenja).

Preporuke u vezi ishrane kod obolelih od karcinoma kod pojave pojedinih simptoma

Simptomi

Preporuke

Otežano žvakanje

Ne uzima se čvrsta hrana

Hiperenergetski, tečni napici se preporučuju kao suplementi

Mali česti obroci na slamku

Koriste se obroci velike energetske gustine

Anoreksija

Jede se kod pojave apetita

Mali, česti obroci

Izbegavati hranu jakih mirisa

Servirati hranu atraktivno

Koristiti stimulatore apetita

Gađenje, muka

Mali, češći obroci

Izbegavati jako slatka i masna jela Ujutro nekoliko keksa (krekera)

Pre obroka kratka šetnja

Alkalne vode u malim količinama, Duboko disanje

Hladniji obroci

Nemogućnost uzimanja obroka zbog slabosti

Pripremanje jela koje ne traži dugo žvakanje (puding, lake supe, meko voće, gotovi dezerti, mesne konzerve)

Proliv,povraćanje

Izbegavati sveže voće i salate

Izbegavati povrće koje stvara gasove Redukovati biljna vlakna

Unositi dosta tečnosti (2.5-3 litra)

Mineralno-vitaminski suplementi

Zatvor

Dosta tečnosti u ishrani, kao i  biljna vlakna i mleko ukoliko se podnose


U toku radioterapije preporučuje se upotreba animalnih namirnica u kuvanom obliku, kao i upotreba namirnica bogatih liposolubilnim vitaminima. Isključuju se: alkohol, kafa, čaj, margarin, slanina, majonez, ovčije meso, suhomesnati proizvodi, riba u ulju, gusti voćni sokovi. Alternativna dijetoterapija kod obolelih od karcinoma je česta i rasprostranjena, ali do sada nijedna od njih nije odobrena kao efikasno sredstvo za lečenje raka. Kod nekih pacijenta, eventualno se alternativne dijete mogu koristiti  u oslobađanju napetosti i sporednih efekata lečenja. Ukoliko se koristi samo alternativna terapija, pacijenti dovode sebe u rizik i otežavaju kasnije lečenje. Društvo za ishranu SAD izdalo je saopštenje kojim upozorava na štetne posledice npr. makrobiotičke dijete za obolele od raka. Neke od alternativnih dijeta preporučuju neukusnu hranu, te oboleli od karcinoma, ionako bez apetita, još više može oslabiti.

Podeli tekst:

Prof. dr Maja Nikolić je specijalista higijene i subspecijalista zdravstvenog vaspitanja, nutricionista, dijetolog. Radi na Medicinskom fakultetu u Nišu.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 11

  1. Milena Radunovic 14.08.2021

    Baba mi ima tumor na debelom crevo i povraća swe što je dajemo da jede kao kafeno neznamo sta da je dajemo da jede dali bi neko mogao da nam pomogne da nam kaže koja ishrana njoj treba .


  2. Igor 19.07.2021

    Bolujem od tumora u grlu c13.9.pa me zanima sta mogu da jedem od hrane a hranim se preko sonde.Hvala


  3. Dragana Vukobratovic 27.03.2021

    Molim vas pre cetri dana sam saznama da imam karcinom rektuma debelo crevo. Jos sam u totalnom soku sta mi preporucujete od ishrane?? Hvala na odgovoru.


  4. Natasa 25.02.2021

    Moj otac je juce izasao iz bolnice, operisali su mu tumor na krajnicima, sledece nedelje mu pocinje radioterapija ili zracenje, smrsao je jako u bolnici jer je i seceras i ima visok krvni pritisak. U dilemi smo u vezi hrane da li treba jesti nesto od mesa i ribe ili ne? Hvala unapred na odgovoru ako neko moze da pomogne ☺️


  5. Ljubicica 12.04.2020

    Htela sam da pitam šta pacijenti koji imaju rak u grlu mogu da jedu?


  6. Slavica Mazak Bešlić 16.03.2016

    Hrana životinjskog porekla je kancerogena i dovodi i do svih hroničnih bolesti, i stoga ni zdravi ni bolesni ne bi smeli da je konzumiraju. Ima mnogo dokaza za to. Dr. Bešlić


  7. vesna 11.01.2010

    . . . i hleb izbegavam. . . napravim sebi dvopek od crnog jer mi je lakše svarljiv. . . . umesto hleba može i integralni pirinač. . . ja ga ne volim ali navići ću se. . .


  8. vesna 11.01.2010

    Izašla sam pre par dana iz bolnice, tj, sa onkološkog instituta. Dr daje pacijentima listu namirnica koje se preporučuju i ne preporučuju. Sada sama izmišljam jelovnik da mi bude što raznovrsniji. Teško mi pada što slatkiše ne smem, oni "hrane"rak i to ne konzumiram. A makrobiotika? Meni je skupa a i ne znam da je spremam. Treba da platim makrobiotičara da mi napravi jelovnik i sve potanko objasni. . . Koristim isključivo masl. Ulje, kuvam od povrća sve, voće svo jedem, belo meso i ribu, soju, jogurt sa 0% masnoće, sir mladi i neslani, morsku so ili limun za salatu,. . . . . Slatkiše ne, roštilj ne, prženo i pohovano ne, stres ne. A tečnosti najmanje 2l dnevno pijem.


  9. Biljana Strikic 08.11.2009

    Hvala puno sve sam saznala sto me interesovalo, majka mi je operisana od raka debelog creva i nisu nas upozorili na ishranu pa sam odgovor potrazila na internetu sto je potpuno smesno ali nisam pogresila.


  10. margita cvijanovic 26.10.2009

    Sve je lepo napisano, zasto se tako ne kaze i pacijentu, vec se kaze jedi sve kao i dosada, kad i sam lekar zna da to nije u redu. To su rekli mojo cerki. Koliko god da je teska situacija tj stanje obolelog ne treba mu otezavati, oni se vezuju za doktoreve preporuke i tu nema popravke tj izmene koliko god da se mi trudimo da im olaksamo. Doktor na vma mi je lepo rekao zasto kazu 'jedi sve'--da ne umru gladni, zar je to odgovor? Molim vas, malo vise humanosti prema ovakvim bolesnicima i porodici, koja se maksimalno trudi, pomoci i saveta ne dobija od nikog, sami se snalazimo, alternativa, presna hrana, i jos mnogo drugog mnogo vise pomaze nego ono famozno' jedi sve, kako ces izdrzati hemoterapiju ako ne jedes sve". Takvu hranu nek jede doktor koji oboli od raka, volela bih cuti, i procitati izjavu izlecenog doktora sa takvom ishranom, hvala vam.


  11. Niks 17.09.2008

    Koristan clanak o ishrani obolelih od raka. Ovo su jako korisne stvari i molim vas da napisete jos o ovim temama iz oblasti ishrane obolelih od raka. Hvala unapred.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde