Prim. dr sci. med. Petar Bursać

Specijalista dermatovenerologije

Telefon za zakazivanje
+381 63 687 460

Telefon za zakazivanje

Primarijus doktor Petar Bursać je tokom rada na VMA obavljao dužnosti načelnika kabineta za kožne i polne bolesti, načelnika odeljenja klinike, zamenika načelnika klinike i vršioca dužnosti načelnika klinike. Kroz svoj rad se i dodatno usavršavao te je stekao različita znanja i sertifikate iz oblasti elektrohirurgije, dermoskopije, kriohirurgije, hemijskog pilinga sa voćnim kiselinama.

Telefon za zakazivanje

+381 63 687 460

Oblasti medicine

Specijalizacija

Grad

Jezici

Raspored rada doktora

Telefon za zakazivanje
+381 63 687 460

Postavite pitanje

Broj odgovorenih pitanja: 104

  1. Postovani, imam 20 godina i imam problem opadanja kose, teme je proredjeno i zalisci takodje, sto se ne primecuje na prvi pogled, ali vidi se. Od dermatologa sam pre mesec dana dobila da koristin anaphase sampon protiv opadanja i pantenol rastvor, medjutim nikakvih poboljsanja nema jos. Nisu mi pregledali kozu glave; stitna zlezda je u redu, radila sam hormone 5. Dana ciklusa (saljem sliku u prilogu) , a ginekolog mi je rekao da imam blago policisticne jajnike, ali da nije strasno (radjen i ultrazvuk) . Medjutim, cula sam i da problemi sa zubima mogu da dovedu do opadanja kose - isla sam pre nekoliko dana kod zubara da bi mi zamenio crnu plombu za belu na sedmici dole, ali kad je skinuo crnu plombu stavio je lek jer ima nek problem sa zivcem - da li to moze da bude uzrok opadanja kose? Takodje me zanima, da li pored svega ovog navedenog moze da se zaustavi opadanje kose i pokrene ponovni rast na temenu i koliko je vremena potrebno za vidljive rezultate? Idem uskoro opet kod dermatologa ali sam htela jos necije misljenje, sta valja koristiti. Takodje bih da napomenem da imam pojacanu maljavost na stomaku i ledjima. Hvala unapred i nadam se da cete mi odgovoriti na sva pitanja!

    Odgovoreno: 30. 11. 2015.
    • Prim. dr sci. med. Petar Bursać

      Poštovana,
      Bitno je da se opredelite za jednog dermatologa kako bi mogao pratiti vaše stanje kao i laboratorijske nalaze. Sve što ste naveli može imati kao posledicu opadanje kose sa razlikom oblika opadanje. Prvi podaci koje navodite ukazuju na tip tz. Androgene alopecije što može imati vezu sa vašim policističnim jajnicima. Kariozni zubi uglavnom daju tz. Žarišne alopecije koje se manifestuju kružnim pečatima opale kose. Zato je potrebno dogovoriti se sa vašim dermatologom i ginekologom o ev. Tretmanu policističnih jajnika što može popraviti vaše stanje. Inače upotreba preparata mesec dana može dati prve nagoveštaje poboljšanja a nikako izlečenje. Lečenje je dugotrajno.

      prim dr petar bursać dermatovenerolog dz" jedro"
      Pozdrav

  1. Crveni mladeži
    Pitanje broj: #141911

    Imam 24 godine, visok sam 180 cm i težina oko 75 kg. U poslednje vreme sam primetio pojavu crvenih mladeža. Našao sam da se to na engleskom naziva cherry angioma. Imam te crvene mladeže na gornjem delu leđa, po rukama i u predelu stomaka i grudnog koša. Na svakom od nabrojanih mesta imam po 4-5 mladeža. Obično su bez ispupčenja, ravni, ne menjaju boju i oblik. Da li je ovo normalno? Da li je možda rezultat neke bolesti ili simptom koji ukazuje na neku bolest, da li treba da odem na pregled kod doktora ili ne?

    Odgovoreno: 14. 11. 2015.
    • Prim. dr sci. med. Petar Bursać

      Poštovani,
      Ovakve pojave mogu a ne moraju imati veze sa bolešću. Veoma često se javljaju konstitucionalno i vezano za nasleđe tako da ih više članova porodice mogu imati. Nekada mogu biti povezani sa određenim stanjima jetre i krvi pa je potrebno uraditi osnovne analize krvi kao i jetrine parametre u smislu transaminaza, gama gt zato je najbolje da se javite lekaru da bi ste odradili navedene analize.
      Pozdrav

  1. Sitne bubuljice na penisu
    Pitanje broj: #141914

    Pre godinu dana imao sam seks sa devojkom i od tad nisam imao odnose. Pre 2 meseca su mi se pojavile između korena penisa i testisa kao neke male bubuljice koje vremenom nestanu i ostane neka flekica. Jel to neka polna bolest?

    Odgovoreno: 14. 11. 2015.
    • Prim. dr sci. med. Petar Bursać

      Poštovani,
      Kod vas se najverovatnije radi o iritaciji lojnih žlezda ili njihova povremena upala što deluje kao bubuljica ili čir, te je neophodno u fazi kada imate promene, da se javite dermatologu kako bi ste dobili odgovarajuću terapiju. Do tada samo redovno održavajte higijenu.
      Pozdrav

  1. Infekcija kandidom
    Pitanje broj: #141919

    Imam 22 godine. Bio sam kod dermatologa jer mi izlazi crvenilo po telu, kao da imam osip. Radio sam analize krvi, stolice, bris grla i nosa. Imam Candidu u velikom broju pa bih Vas molio da mi objasnite šta je to? Da li je nešto opasno i kako se leči?

    Odgovoreno: 14. 11. 2015.
    • Prim. dr sci. med. Petar Bursać

      Poštovani,
      Iz vašeg obraćanja ne može se videti mnogo faktora koji su neophodni za detaljnije objašnjenje ovih pojava. Ne dajete podatak o nastanku promena. Da li je naglo ili postepeno došlo do pojave promena? Na kojim delovima tela su najviše lokalizovane promene? Da li imate uredan seksualni život kao i da li imate stalnog partnera? Zatim je neophodno znati da li je kandida pozitivna na svim mestima koja navodite tj. u krvi, stolici, grlu i nosu. Kako se iz iznetog može zaključiti da imate sistemsku kandidijazu to je neophodno lečenje i dalje ispitivanje od strane dermatologa pa i neke serološke analize za seksualno prenosive bolesti. Zato se javite ponovo dermatologu radi zaključka i nastavka lečenja.

      prim dr Petar Bursać dermatovenerolog DZ "Jedro"
      Pozdrav

  1. Lečenje psorijaze na noktima
    Pitanje broj: #141470

    Imam psorijazu na noktima. U vidu uljanih mrlja koje izrastanjem nokta blijede i nokat se odvaja od mesa. Mažem Elocom masti i Belodermom, ali nema učinka nikakvog. Izgleda očajno. Koje su mi druge mogućnosti, kako da spasim nokte? Postoji li kakav drugi lijek koji bi mogao proći kroz nokat i djelovati, jer Elocom mast i Beloderm to očito ne mogu?

    Odgovoreno: 05. 11. 2015.
    • Prim. dr sci. med. Petar Bursać

      Potrebno je potvrditi dijagnozu, a potom pokušati lečenje Cignolom tj. Ditragalom ung. Potrebno je duže koristiti navedeni preparat.

Prikazano 11-15 od ukupno 104 pitanja




Zakažite pregled kod Prim. dr sci. med. Petar Bursać