Epilepsija (u narodu, Padavica) je hronično neurološko oboljenje koje se odlikuje epi napadima. Epileptični napadi se mogu javiti čak i kod osoba koje nisu obolele od ove bolesti. Kod epilepsije, napadi se ponavljaju, mogu biti dugi ili kratkotrajni.
Simptomi epileptičnog nada - PRODROM
Za vreme prodroma (upozoravajući period koji prethodi akutnom napadu) pacijent često može doživeti promene u raspoloženju, ponašanju ili glavobolju, satima i danima pre početka napada (mirisanje, osećanje, slušanje ili viđenje izmenjenih i čudnih stvari).
Sa proširenjem električne aktivnosti i samim tim napada na ceo mozak pacijent gubi svest i pada.
Početak epi napada - AURA
Prodrome ne treba zameniti sa aurom koja je početak napada i sam napad. Ona može obuhvatiti palpitacije, epigastrični distres, okretanje glave ili očiju ili senzorne halucinacije.
- Gubitak svesti
- Tonična faza (10-20 sec) koja je zapravo trajna kontrakcija svih mišića uz
- kratkotrajno savijanje trupa unapred, a zatim duže savijanje trupa unazad,
- podignute očne kapke i oči koje su okrenute naviše,
- naizmenično grčenje mišića jezika i donje vilice kada može doći do ugriza jezika
- kontrakcije mišića grudnog koša i produžen ekspirijum što dovodi do stvaranja „epileptičnog krika"
- vegetativne fenomene: ubrzanje pulsa, povišenje krvnog pritiska, povećanje pritiska u bešici, proširenje zenica, bledu, a zatim cijanotičnu boju lica
- Klonična faza (30-45 sec) počinje blagim drhtanjem i napreduje do snažnih kontrakcija i grčeva svih mišića tela i lica kao i vilice i jezika što dovodi do krvave pene u ustima
- Oporavak (postiktalni period) nivo svesti se vraća nakon 3-5 minuta, ali je pacijent konfuzan i dezorijentisan uz umokravanje. Vegetativni fenomeni imaju tendenciju oporavka, disanje se uspostavlja, ali se često javlja krkljanje. Ovaj period završava se snom nakon koga se bolesnik budi iscrpljen i malaksao.
Prva pomoć kod epileptičnog napada
Najviši prioritet kod pacijenta sa epileptičnim napadom je sprečavanje pacijenta da se povredi i njegovo opserviranje za vreme napada. Veoma je važno detaljno opisati tip napada što će pomoći doktoru koji leči pacijenta da odredi adekvatnu terapiju.
Ukoliko ste sa pacijentom koji je doživeo auru, pomozite mu da se smesti u krevet ili na pod, a zatim stavite jastuk, ćebe ili drugi mek materijal ispod njegove glave. Treba olabaviti pacijentovu odeću i pomeriti svaki oštar ili tvrd predmet iz okoline.
U toku napada potrebna je opservacija pacijenta i spremnost za intervenciju u slučaju komplikacija (respiratornih ili kardiovaskularnih).
Pažnja: ne pokušavati fizičko-mehaničku mobilizaciju ili ograničavanje kretanja pacijenta u toku napada imajući u vidu da snaga pacijentovih kontrakcija može da prouzrokuje prelome. Ukoliko je pacijent u toničnoj fazi moguće je aplikovati veštački vodič vazduha (airway), tako da njegov jezik ne blokira vazdušni put.
Ukoliko jezik nije na raspolaganju nemojte pokušavati da držite pacijentova usta otvorena ili da stavljate vaše ruke unutar njegovih usta zbog toga što možete biti povređeni. U slučaju da su vilice ukočene, ne pokušavajte da ih silom otvarate ili da stavljate tvrde predmete u usta da bi ste sprečili ugriz jezika zbog toga što to može izazvati dalje povređivanje - lom zuba npr.
Da bi se omogućila drenaža sekreta, okrenite pacijenta na stranu za vreme napada (ili pri kraju kloničke faze kada se ponovo uspostavi aspiracija).
Ako se respiracija ne povrati, prokontrolišite pacijentov vazdušni put u pogledu opstrukcije.
Ako se respiracija ne povrati, prokontrolišite pacijentov vazdušni put u pogledu opstrukcije.
Komplikacije EPI napada
Moguće komplikacije EPI napada su
- respiratorni zastoj zbog opstrukcije vazdušnog puta zbog kontrakcije respiratorne muskulature i hipersekrecije
- povrede i nagnječenja kičme, glave i ekstremiteta,
- prudužen epileptični napad-epileptični status
- sumračno stanje
- Toddova paraliza
- retko zastoj srca
Nega pacijenta posle napada
Zaštitite pacijenta obezbeđivanjem sigurnog mesta gde se može odmoriti.
Kada se osvesti, ohrabrite ga i orijentišite.
Procenite njegove vitalne znake i neurološki status uz evidenciju sledećih podataka :
Kada se osvesti, ohrabrite ga i orijentišite.
Procenite njegove vitalne znake i neurološki status uz evidenciju sledećih podataka :
- vreme početka i završetka napada,
- okolnosti koje su prethodile napadu,
- kako je izgledao tok samog napada,
- šta se desilo posle napada.
Kada stigne pomoć, uspostavlja se intravenska linija kao i pacijentov vazdušni put. Pacijent se stavlja na monitoring srca i prima antikomulzivne lekove.
Ako je napad produžen i pacijent pokazuje znake nedostatka kiseonika, mora se hitno početi sa reanimacionim merama. Retko, za pacijenta se može zahtevati endotrahealna intubacija. Ako se napad nastavlja uprkos preduzetim merama, pacijent se uvodi u opštu anesteziju, a EEG se prati preko monitora da se odredi kada će se zaustaviti aktivnost napada.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa velikim epi napadom
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa velikim epi napadom
Moja supruga ima dg.G40..ima cesti napadi..naravno nekoliko meseci nocu se desava nekoliko meseci preko dana ono najgore sto ima ceste napade svaki treci cetvrti dan. Čelo joj je u krvi od udaraca..nakon deset gidina.evo sad nema desetak dana napad ali je boli glava i to veliki bolovi u bg je bila na hitnoj i dobijala je infuziju nakon koje joj je bilo bolje dali mozda treba promenuti terapiju trn.pije fenobarbiton i zanida.od 1000 mg..dve ujutro i dve uvece i jedan fenobarbiton uvece od 100mg..hvala unapred 75 godiste mi je supruga..
Interesuje me Vase misljenje,suprug mi boluje od epilepsije. Desava se nemam napade po par meseci i onda kada dobije napade desi se da ima i po dva,retko ali se desi. Napada pocinju jakim krikom. Oci budu poluotvorene ali se vide samo beonjace. Napade dobija u snu i uglavnom posle jutarnje terapije. Terapija jutarnje: Lamiktal 1,Eftil 1,1/2 Rivotrila. Vecernja terapija:3 Lamiktal,2 Eftila i 1/2 Rivotrila. Pio je Eliseu ali mu je lekar rekao da ne treba vise I umesto toga dao mu po potrebi Bromazepam. Oporavak posle napada je dugotrajan i pracen jakim glavoboljama,jakim bolovima u celom telu.
Ja sam dijabeticar vec 17 god i na 4 doze insulina pre dana sam pala u komu i napisano mi je epi napad ja ne znam sta je to ali stalno mi kazu da sam to prezivela kad padam u komu sta je tojer to opasno i kako da sprecim
Imala sam jedan epi napad pre 12 i po godina. Od tada pijem Lamictal. Ni jedan napad nisam imala u medjuvremenu, dok mi se napad nije ponovo desio preko noci,gde sam bukvalno na 30 sekundi bila mrtva. Modra,bez vazduha, iskolacenih ociju i posle toga konfuzna,sa visokim pritiskom i mucninom. Da li ce ovi napadi da se ponavljaju,zasto se ponovio posle 12 godina? Jesam poslednjih dana gledala po ceo dan,bukvalno,sijalice ove treptece koje se ukljucuju za Novu godinu. I pre spavanja zaboravila da popijem Lamiktal. Da li to moze da izazove napad? Plasim se zivota sa epilepsijom. Mnogo sam se razocarala i uplasila. Molim Vas za savet.
Moj tata je imao jak moždani udar pre 20 god, oštećen mu je deo mozga, pio jeTergetol, i sada se snimao, doktor mu je prepisao veću dozu, ali tata dobija napade rano ujutru, ne može da govori i to traje oko sat-dva, a dok spava, bori se za kiseonik kao da ne može da udahne vazduh, pa Vas pitam da li možda postoji neki jači lek? Inače, preko dana je sve u redu, a tata je operisao jedan bubreg. Eto, čsto neki savet. Hvala.
Meni se ovo dešava, dođe mi na oko kao da palim i gasim svetlo, non stop, padam i počinjem da se tresem. Može li mi neko reći šta je u pitanju, pošto epi napadi nisu?
Imao sam povredu glave (čeoni režanj mozga). Brzo su usledili epi napadi sa umokravanjem, ali uz terapiju, napadi su svedeni na minimum. Zanima me koliko dugo moram da koristim Mazepin i Lamictal?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti