Čajevi za razne simptome

Biljni čajevi su niskokalorični, osvežavaju napitci koji imaju brojna  lekovita svojstva. Nažalost setimo ih se tek kada smo bolesni.

Prema podacima Stetoskopa, u Srbiji se čajevima na bazi tradicionalnog iskustva i novih naučnih saznanja, poštujući principe savremene fitoterapije najčešće koriste:

čajevi za smirenje

čajevi za bebe

čajevi za želudac

čajevi za prostatu

čajevi za oporavak pankreasa

čajevi za potenciju

čajevi za jetru

čajevi za trudnice

čajevi za prehladu


 


LEKOVITA SVOJSTVA 

  čaj od KAMILICE



Ima analgetsko, anti-inflamatorno, antimikrobno i antispazmatičko dejstvo. Čaj od kamilice deluje smirujuće i često se koristi kao lek protiv nesanice. Ublažava bolove u želudcu, kao i  simptome loše probave: grčeve, nadutost, dijareju, konstipaciju, gastritis. Stišava bolove bubrega, jetre, žuči. Ublažava menstrualne tegobe.


čaj od NANE

Nana predstavlja spazmolitik, karminativ, dijaforetik, lokalni antiseptik i virostatik. Povoljno deluje na funkciju jetre i žučne kese I ublažava bolove. Koristi se i kao sedativ. Ima smirujuće dejstvo I pomaže u slučaju migrene.Ublažava simptome herpesa dok je virus još aktivan. Smiruje nadreženi želudac I olakšava menstrualne probleme. Može da pomogne I kod upale sluzokože u ustima, a koristi se I za poboljšanje apetita. 

čaj od  ŠIPKA

 U 100 grama sušenog šipka ima oko 1700 mg vitamina C, a takođe sadrži vitamine A, D, E, kao I  voćne kiseline, tanine, pektin i karotenoide. Ublažava i sprečava infekciju bešike, glavobolju i vrtoglavicu. Otklanja umor, malaksalost i sklonost oboljenjima. Voćne kiseline iz šipka povoljno deluju na izlučivanje mokraće, pa sprečavaju stvaranje kamenca u mokraćnim kanalima i bubregu. Šipak se koristi u slušaju gastritisa, dijareje, avitaminoze I dehidratacije.

čaj od  ŽALFIJE

Reguliše znojenje (prekomerno smanjuje, nedovoljno povećava). Deluje kao antiseptik, pa se primenjuje kod upala krajnika, desnih, mokraćnih kanala , kod želučanih tegoba, jetre, žuči. Neutrališe virus gripa i pojačava funkciju leukocita.

čaj od LIPE

Deluje smirujuće u slučaju grčeva, pomaže kod oboljenja bubrega, organa za disanje, nervnih slabosti, duševne premorenosti I stimuliše rad srca. Treba je povremeno koristiti jer kod permanentne upotrebe može izazvati oštećenje srca 

čaj od MAJČINE DUŠICE

Upotrebljava se u lečenju bronhitisa, kašlja, a ima i jaku moć dezinfekcije. Služi i kao sredstvo za poboljšanje rada želuca, a u smesi s koprivom i u lečenju malokrvnosti.Sadrži lekovito etarsko ulje koje ima dosta tanina pa se koristi protiv dijareje. Upotrebljava se i protiv crevnih parazita - dečijih glista. Lekoviti sastojci nalaze se jedino u listu i cvetu majcine dusice. Čaj se priprema u zatvorenom sudu jer majčina dušica sadrži lako isparljive sastojke i kuvanjem u otvorenoj posudi oni lako ispare, pa tako pripremljen čaj nema lekovitih svojstava.
 

čaj od HAJDUČKE TRAVE

Koristi se u obliku čaja za poboljšanje apetita, kao I za lečenje svih stomačnih poremećaja, oboljenja jetre i zuči.Hajdučka trava ulazi u sastav gorkih čajeva, čajeva za čišćenje, pojačano lučenje žuči, čaja za normalizaciju metabolizma i čaja za umirenje. Zbog prisustva vitamina C daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osetljivih osoba može da izazove alergiju. U narodnoj medicini se koristi za zarašćivanje rana kao hemostiptik i ublažavanje bola, te otuda potiče i naziv biljke.Ubrzava krvotok, pomaže kod nekih poremećaja rada srca, jača organe za probavu. 

čaj od BOSILJKA

Čaj od bosiljka ublažava glavobolju, smiruje i pije se protiv nesanice. Sadrži eterična ulja, cineol metil-kalvikol, tinol lineol, kamfor, kao i niz drugih još nedovoljno istraženih materija. Primenjuje se kod lečenja upala (želuca, creva), kod kašlja, početnih stanja tuberkoloze, kod bolesti mokraćnih organa (bubrega, bešike). 

čaj od UVE

 Ublažava tegobe kod upala mokraćnih puteva,olakšava izlučivanje mokraće i pomaže izbacivanje mulja,peska i kamenčića.

čaj od BELOG SLEZA

U korenu belog sleza ima sluzi, pektina, skroba, saharoze, asparagina, betaina, masnog ulja i dr. Zbog velike količine izvrsne sluzi koristi se protiv upala organa za disanje i ždrela, interno ili za ispiranje guše i nosa u obliku macerata. Kao vrlo blago sluzno sredstvo daje se i protiv dijareje, za ispiranje polnih organa, za obloge na upaljena mesta itd. Iseckan koren drži se oko dva sata u hladnoj vodi (nikako u ključaloj) i za to vreme češće promeša. Na taj način se ekstrahuje samo sluz. Kuvanje korena (dekokt) nije dobro, jer se time izvlači i skrob, tečnost je gušća, ali je mutnija i brzo se pokvari, uskisne.Sluz iz belog sleza povoljno deluju kod kašlja, bronhitisa, upale pluća, bronhalne astme, kao i kod oboljenja probavnih i mokraćnih organa, upale materice, upale debelog creva i dr.

čaj od MATIČNJAKA

List matičnjaka se bere i koristi pre cvetanja jer tada u njemu ima najviše mirišljavog etarskog ulja i tanina. Koristi se protiv nadimanja, neuralgije, "nervnih smetnji", gađenja, povraćanja, proliva, ali služi I  za poboljšanje apetita i za jačanje organizma. Matičnjak umiruje i poboljšava opšte psihičko stanje organizma. Zbog toga se preporučuje kod histerije, hipohondrije i drugih  stanja. Takođe je koristan za smirivanje bola u želudcu, živčanih napada, lečenja  glavobolje i osećaja vrtoglavice kod trudnica. Blagotvorno deluje na srce.

čaj od KANTARIONA

Poseduje brojene lekovite I delotvorne supstance : etersko ulje, ugljenohidrate, belančevine, pektinsku i miristinsku kiselina, vitamin C,  tanin I dr.Fenolski spojevi u kantarionu imaju višestruko dejstvo, a najvažnija su antibakterijsko i antiparazitno . Kantarion smiruju upalne procese, otekline kod povreda (udarci, uganuća, iščašenja…), hematome, ublažava bolove i grčevite spazme unutrašnjih organa, čisti rane i krv, steže rane, štiti organizam od štetne radioaktivnosti, a ukoliko je organizam već ozračen tada radioaktivnost uklanjaja.Koristan je kod lečenja zapaljenja disajnog, probavnog, mokraćnog i reprodukcijskog sistema, glavobolja, nesanice i funkcionalnih srčanih smetnji. 

RTANJSKI ČAJ

Sadrži dosta etarskog ulja i tanina. Ima jako antiseptično dejstvo te se koristi za lečenje organa za disanje, varenje i mokrenje. Takođe pomaže poboljšanju opšteg stanja organizma .Veoma je efikasan u lečenju diabetesa, zato što gasi žeđ i ublažava bolove u gastro-intestinalnom sistemu. Deluje I kao afrodizijak.

čaj od HIBISKUSA

Brojna istraživanja dokazala su da čaj od hibiskusa snižava krvni pritisak I visoke nivoe holesterola. Zbog toga smanjuje I rizik od pojave srčanih oboljenja. Prirodan je blagi diuretik. Poseduje brojne antioksidante koji štite krvne sudove I srčani mišić od štetnog dejstva slobodnih radikala.

CRNI ČAJ

Poseduje nizak nivo kofeina, koji povećava  koncentraciju. Sadrži I fluor koji štiti zube. Ima  anti-inflamatorno dejstvo i smiruje digestivni  trakt. Koristi se I kao lek za dijareju. Poboljšava cirkulaciju krvi I reguliše nivo holesterola 




Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 10

  1. Rada 09.01.2023

    Cajevi su veoma zdravi, pravo blago, samo mislim da ih mi malo pijemo...samo kad smo pregladjeni i kad nas nesto boli,a trebalo bi popiti bar 1-2 solje dnevno,naravno prirodne i po mogucnosti s preciscenom Nobel vodom jer je zaista kao izvorska!


  2. Ljubisa 07.12.2022

    Bravo


  3. Jovo Forkapić 28.03.2022

    Nedostaje čaj od medveđe šape za koji kažu da je najefikasniji kod upale prostate


  4. Dara 08.03.2022

    Vrlo korisno, sve pohvale. Da je srece da doktori za vreme i nakon zracne terapije savetuju koriscenje cajeva, mnoge osobe bi prezivele. Odrade njihov posao, ozrace vas i prepuste Bogu.


  5. .......................... 27.08.2013

    Sve je dobro, a afrodizijaci nista


  6. saxofon 09.02.2013

    Svaka cast. . Hvala. . .


  7. jožef 16.03.2011

    Žalosno je štoje za 4 godine postavljen samo 1 komentar hvale umesto da se ljudi leče zdravije uz pomoć čajeva radije idu u apoteke pa gutaju koje kakve gluposti valjale one ili ne a niko nerazmišlja o zdravijem načinu lečenja. Odlična tabela jedino bi ja dodao možda slike biljaka i podnevlje gde se nalaze kad ih brati i kako ih čuvati i koristiti hvala


  8. jovanovic milos 12.02.2011

    Veoma lep sajt, dosta korisnih i lepih stvari sam video ovde: )


  9. JAROSLAV 31.12.2010

    Ne spominjete čaj od koprive. A znate onu narodnu poslovicu 'neće grom u koprive'.


  10. milo 21.11.2010

    Bas vam od srca hvala za takvu darezljivos molimse bez prestanka da se probudi svest svih iokkrenu prirodi i spasenju hvala


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde