Hajdučka trava

Latinski naziv: Achillea millefolium

Drugi nazivi: stolisnik, ajdučica, armanj, jalova mesečina, kunica, paprac, petrovsko cveće, ravanj, stolista, tintorova trava, hajdučica, kostrijet, ravan, roman, romonika, sporiš, ranjenik, vražja kopriva.

Hajdučka trava je višegodišnja biljka, stabljika je visoka do 80 cm, okrugla, zelenkasta, a pri vrhu se grana, raste iz vodoravnog podzemnog dela. Hajdučka trava ima mnogo dugih i višestruko perasto rascepljenih listova i nazubljenih ivica. Donji listovi su sa peteljkom, a gornji obuhvataju stabljiku i naizmenično izrastaju.

Cela biljka je sitno dlakava i mirisna. Mnogobrojni sitni listovi su ili beli ili purpumo-crveni. Cvetovi su skupljeni u cvat na vrhu stabljike. Raste svuda uz puteve i polja u kontinentalnoj klimi, kao samonikla biljka. Hajdučka trava spada u veoma lekovito bilje.

Nadzemni deo biljke u cvetanju sadrže etarsko ulje, flavonoide, vitamin K, gorku materiju ahilein, smole, stereole, tanine i dr. Etarično ulje hajdučke trave dobija se destilacijom pomoću vodene pare, a sadrži pinen, cineol, tujon, kamfor, limonen, borneol.


Hajdučka trava je odlična biljka za lečenje crevnih, želudačnih tegoba. Takođe je dobra za podsticanje apetita. Pomaže kod  dispepsije, kod nedovoljno izraženog apetita, menstruacionih tegoba i prekomernog krvarenja.

Hajdučka trava čisti i jača krv. Posebno je korisna za lečenje jetre, slezine, gušterače, žutice, groznice, lupanja srca, bolova u krstima i leđima, neredovnih menstruacija, šuljeva, nesanice, raznih osipa i čireva.

Čaj korisno deluje i leči ispucale ruke, ranjive bradavice majki koje doje, kao i kod lečenja osipa na koži. Takođe se upotrebljava kod angine pektoris, i to kao čaj.

Kod nervoznih osoba preporučuje se češće pranje celog tela rashlađenim čajem i to ujutro i uveče. Smanjuje teškoće kod gihta i reumatizma takođe leči hajdučka trava. Povoljno deluje za lečenje šećerne bolesti, naročito u početnom stadijumu.

Velike količine mogu uzrokovati glavobolju, a dugotrajna upotreba alergijski osip i osetljivost kože na sunce.



Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 8

  1. Slavica 31.10.2023

    Imam upalu u organizmu, interesuje me koliko dugo se pije čaj i koliko puta na dan? Hvala.


  2. David 18.03.2023

    5 godina pijem svaki dan litar


  3. Kristina 01.02.2023

    Gdje kupiti čaj od hajdučke trave


  4. Ana 11.09.2022

    Caj od hajdučke trave pije se 14 dana a onda napraviti pauzu. Za probleme digestivnog trakta najbolje je piti ujutru na prazan želudac


  5. Jovana Đjurin 26.05.2022

    koliko dugo se može piti čaj od hjdučke trave


  6. Svetlana 08.02.2022

    Ja sam od doktorke dobila kao terapiju da pijem dva puta dnevno posle jela po 200ml.i to prstohvat hajdučke trave i prstohvat očajnice zajedno kuvam 3 min i onda da odstoji 2 sata pa procediti i piti posle jela.


  7. Jelena Injac 24.01.2022

    Koliko dugo se moze piti caj od hajducke trave ,pijem ga 3 puta dnevno


  8. mirjana 19.01.2012

    Koliki solja dnevno se moze piti ovoga caja od hajducke trave i kako se pravi taj caj?


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde