Na Stetoskopu lekari i stručni saradnici odgovaraju na najtraženija pitanja na Guglu. Ovo...
Prof. dr Đorđe Jevtović, rođen 1953. godine u Beogradu, lekar-infektolog. Profesor je Medicinskog fakulteta i načelnik centra za HIV na Klinici za infektologiju i tropske bolesti u Beogradu. Dr Jevtović je objavio 208 publikacija kojima su obuhvaćene različite oblasti infektologije.
Prof. dr Đorđe Jevtović je u penziji.

Poštovani dr Jevtović
Suprug je nakon dugotrajnog ležanja u bolnici zbog covida, dobio clostridiju dificile. 15 dana je primao vankomicin u bolnici. Nakon otpuštanja i dalje je bio pozitivan na clostridiju, pa mi i kući nastavljamo terapiju, 15 dana Orvagil, pa onda još 20 dana Vankomicin. Za vreme dok je pod terapijom stolica se formira i stabilizuje, test se pokaže negativan. Nakon prestanka terapije, ponovo se javlja dijareja i ponovo je nalaz stolice pozitivan na toksine. Sada nam preporučuju još 14 dana uzimanja i Vankomicina i Orvažila, a ja sam već u velikoj panici šta se to dešava i zašto terapija ne deluje do kraja? Možete li nam pomoći savetom? Hvala
metronidazol(Orvagyl)se više ne preporučuje za lčemne recidiva, samo vankomicin-14 dana 4x125mg, a potom postepeno smanjivanje (pojedinačna doza ostaje 125mg, a učestalot davnja-1.nedelja-3x125mg, 2.nedelja- 2x125, 3.nedelja 1x125mg, 4.nedelja-125mg na 48h,5.nedelja-125mg na 72h) ili fidaxomicin 2x200mg, 10 dana