Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Dijeta i ishrana kod čira na želucu i hroničnog gastritisa

Pacijenti sa refluksom i/ili zapaljenjem jednjaka treba da izbegavaju obilne, masne obroke (naročito 3-4 h pre počinka), čokoladu, pepermint, alkohol, kiselo i ljuto, napitke sa kofeinom i pušenje. Nakon obroka treba ostati u uspravnom položaju i izbegavati kretanje neposredno nakon jela, kao i odeću koja zateže.

Opšta načela ishrane kod ulkusne bolesti podrazumevaju zabranu vruće, ledene, previše slatke i jako kisele hrane. Hranu treba žvakati polako. Ne preporučuje se upotreba veće količine tečnosti odjednom. Jela se pripremaju kuvanjem ili dinstanjem sa minimalnom količinom masti, najbolje bez zaprške. Mleko u većim količinama nije neophodno, budući da ima samo privremeni neutrališući uticaj, nakon čega se još više pospešuje sekrecija želudačne kiseline i to 1-2 h posle uzimanja. Obrano mleko sa žitaricama (ovsene pahuljice, pirinač, griz) povoljno deluje na sluzokožu želuca. 

Ishrana za ulkusnu bolest i hronični gastritis

 
Namirnice Dozvoljeno Ne preporučuje se
Žitarice i proizvodi od žitarica Beli ili polubeli bajati hleb, dvopek, tost, testenine, pirinač,pšenični i kukuruzni griz, blago ne preslatko pecivo Svež hleb i pecivo, kukuruzni, raženi, integralni hleb, masno testo i jela s kvascem (krofne)
Mleko i mlečni proizvodi Obrano mleko, posni sir, kiseli mlečni napici, kiselo mleko sa 12 % masti, nemasni  sirevi masni i topljeni sirevi, punomasno mleko, pavlaka i masno kiselo mleko
Meso, riba, jaja Nemasno meso (teletina, junetina, jagnjetina, jaretina, piletina nemasna, meso  od kunića) dinstano, kuvano, pečeno u foliji Teleća jetra, jezik,

Šunka, ćureća prsa,

Nemasna bela riba, meko kuvano i jaja "na oko", riblja čorba 

Svinjetina, divljač, guščije meso, dimljena, pržena, pohovana, soljena mesa i riba Goveđa i svinjska iznutrica, masna riba, konzerve, dagnje, lignje, salame, rakovi, tvrdo kuvana i pržena jaja, trajne kobasice

Masnoće Maslac, biljna ulja, margarin u manjim količinama Svinjska i guščja mast, loj, podgrejani maslac, majonez
Voće Oguljena, nastrugana jabuka, voćni sokovi, kompoti, banane, kuvano i zgnječeno suvo voće, džem manje količine Nezrelo i konzervi-rano voće, slatko voće, veće količine marmelade, orasi, bademi, smokve, trešnje, agrumi
Povrće Kuvano, dinstano pasirano povrće (kuvan krompir), spanać, blitva, zelje, karfiol, prokelj, šargarepa, mlad grašak, boranija, cvekla, paradajz bez kore i semenki, tikvice, svež kupus, sok od kupusa, kuvani luk, zelena salata) Kiseli kupus, kelj, grašak, soja, sočivo, pasulj, krastavci, pečurke,  konzervisano povrće, paprika, rotkva, luk, krompir pržen i pečen, plavi paradajz, koncentrat paradajza i kečap, konzervisano povrće, gotove supe
Šećeri Blago ne preslatko pecivo, biskviti, puding, griz, sutlijaš, med Slatkiši, torte, pržena i dizana testa, palačinke, čokolada, kolači sa nadevom
Ostalo Razblaženi limunov sok, so, lovor, peršun, blagi čajevi mineralna voda Alkoholna ledena i gazirana pića, kafa,, ren, sladoled, crni čaj, ljuta paprika, sirće, biber, senf,  čokolada, mono- natrijum glutaminat, jako alkalne vode
 
Kod obolelih od ulkusne bolesti mogu se dodavati suplementi i to vitamin A (8000-10000 µg dnevno), vitamin E (400 µg), cink (30-60 mg) i L-glutamin (1-1,5 mg), kao i vitamini B kompleksa i omega-3 masne kiseline.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa ishranom kod čira na želucu i hroničnog gastritisa.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 11

  1. pitanje 29.04.2024

    Pitanje za komentar ispod u vezi sa sirilom i mlijekom. Jel domaće mlijeko ili bilo koje? Koje si ti tačno sirilo koristio? Ako nije problem možeš i mejl da mi ostaviš ili nešto, da te kontaktiram :) Hvala ti.


  2. Kobra 19.11.2023

    Petnaest godina sam bolovao od želuca, radio sam gastroskopiju i pio ljekove boga pitaj šta nisam pio. Najzad sam našao ljek: Uzmite svakog jutra čašicu mljeka kuvanog, stavite da se malo mlaki, u nju sipati kašičicu  sirila (to vam je ono što se sir pravi) promešajte sve dok u čašu ne počne neka gustina. Nakon što se ohladi popiti na prazan želudac. Ja sam ovaj recept mesec dana koristio i sada sam ok. Možda će nekome pomoći.


  3. Mirjana Zekovic 03.07.2021

    Izvanredna pomoć za nas kojima je oboljenje želuca noćna mora.Onkološi sam pacijent i sav pakao koji sam prošla nije ništa u pordjenju sa bolovima i nadutosti koji su gotovo neizdrživi.Radila sam gastroskopiju i biopsiju i to je sa dobrim ishodom.Mislim da saveti o ishrani su ključ svega.Hvala.


  4. Bojana 03.06.2021

    Ima dva dana imam jak bol ispod grudi. Doktor mi je dao tablete. Al idalje me boli


  5. david 03.11.2019

    Kod hroničnog gastritisa. gastritisa i čira na želudcu se ne sme jesti ništa od hleba. Pasulj je odličan, i na prvom mestu je kod ove bolesti, tako da grešite. Za brzo ozdravljenje cjedite sok od svježeg kupusa i popijte 3-4 puta dnevno 2-4dl na svaka tri sata. Prva doza se pije ujutro na prazan stomak, a poslije svakih pola sata pre jela. Obavezno uzimati suplement cinka  jer on zatvara oboleli dio želudca i štiti od pojačane kiseline. Također, uzimati tri puta dnevno bombone na prirodnoj bazi (Licorice), i probiotike (nemasni jogurt, kefir i sl.).


  6. Jelena 24.11.2015

    Mislila sam da još manje namirnica smem da jedem, već sam počela da bauljam od malaksalosti. Povraćala sam krv i imam krv u stolici. Još nemam preciznu dijagnozu, ali pretpostavljaju da je erozivni gastritis.


  7. Milan 04.02.2014

    Ovde piše da je paradajz dozvoljen, a na drugom sajtu piše da je paradajz strogo zabranjen jer sadrži supstance koje pojačavaju zeludačnu kiselinu.


  8. Jelena 19.01.2013

    Bilo bi lepo, ako biste predložili nedeljni meni, sa 5 obroka dnevno.


  9. Janja Babić 23.09.2012

    Ja imam jako velike probleme ali ću se od sada pridržavati ovog pravila. Mnogo vam hvala.


  10. Petar 01.08.2012

    Imam problema i stvarno ste mi pomogli. Sada znam šta smem da jedem, a šta ne.


  11. Ratomirka 13.05.2009

    Ja imam stalnih problema sa povećanom želudačnom kiselinom, postavljena mi je i dijagnoza gastritisa. Stalno sam imala osećaj muke i težine u želucu šta god da sam pojela. Gastroenterolog nije znao opširnije da mi kaže koje namirnice smem da koristim. Vaš članak mi je puno toga objasnio a i pomogao.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460