Blagodeti masline

Ova, pre svega mediteranska, biljka odavno je poznata kao lekovita. Crna i zelena maslina nalazi se u svim svetskim kuhinjamam kao dodatak ishrani, salati i odličan začin. Pročitajte kakve sve blagodeti za duh i telo nudi maslina.  

Za zdravije srce

Kao jedan od osnovnih sastojaka mediteranske kuhinje, maslinovo ulje je poznato po svojoj ulozi u prevenciji kardiovaskularnih oboljenja. Masne kiseline, antioksidansi i silicijum koji se u njemu nalaze, uravnotežuju nivo holesterola u krvi i štite arterije. Ne povećavajući uobičajenu dozu masnoća, zamenite ulje koje koristite maslinovim uljem (kao i orahovim ili sojinim zbog raznovrsnijeg unosa). 

Za bolje varenje

Maslinovo ulje pomaže rad jetre i creva, a stomak ga dobro podnosi. Ono je takođe odlično za prženje, jer ne prodire u namirnice i čuva svoju svarljivost. Kao laksativ, pomaže u borbi protiv opstipacije creva, do koje dovode preterano sedenje i stres (jedna do dve kafene kašičice devičanskog maslinovog ulja ujutru na prazan stomak). Za bolju stimulaciju creva i ravnotežu crevne flore, dodajte maslinke vlaknima i fermentiranim mlečnim proizvodima. Pre obilnog ručka, pojedite nekoliko maslinki uz aperitiv, ali bez preterivanja: prilično su kalorične.

Ubrane pre sazrevanja, zelene maslinke su dvostruko manje masne nego crne.

Dobro je znati: nemojte deci davati cele maslinke jer se mogu ugušiti ako progutaju košticu. Izbegavajte maslinke ako držite dijetu bez soli.

Za smirenje

U slučaju artroze ili reumatizma, potopite sto grama suvih cvetova kamilice u pola litra maslinovog ulja na dva sata. Procedite, a zatim od dobijene tečnosti napravite obloge i stavite nazglobove. Ako su vam umorne noge, izmasirajte ih mešavinom jedne supene kašike maslinovog ulja i tri kapi esencijalnog ulja lavande.

Obnavlja kožu

Zimi, hladnoća, grejanje, zagađenje, stres i umor oštećuju kožu. Ona se suši, ten postaje tamniji, kosa i nokti slabe. Bogato masnim kiselinama i antioksidansima (polifenoli, vitamini E, A), maslinovo ulje hrani i vraća vlagu, štiti i jača.

Za blagi oporavak, izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol i setite se maslinovog ulja. U blagim sapunima, hidratantnim kremama, regenerativnim balzamima… ono stvara zaštitni film epiderma.

Za lice

Posle skidanja šminke, uveče pre spavanja, nanesite hranljivu i regenerativnu kremu od maslina.

Za svetliji ten: posle čišćenja i ispiranja lica, pustite da se pore otvore pod uticajem pare posle kupanja. Stavite gazu natopljenu maslinovim uljem na čelo, jagodice i slepoočnice. Držite tako petnaest minuta, obrišite papirnom maramicom i isperite.

Za usne: uz pomoć nekoliko kapi maslinovog ulja, usne vam neće biti suve.

Za telo

Da biste imali satensku kožu, masirajte se maslinovim ulje pre tuširanja ili kupanja.

Masirajte naročito dekolte (radi sprečavanja pojave površinskih bora) i laktove, kolena i stopala (da bi ste ih omekšali).

Ako su vam laktovi grubi, trljajte ih pet minuta polovinom limuna umočenom u maslinovo ulje, a onda isperite.

Za ruke i nokte

Ako perete sudove bez rukavice, završite taj posao ispiranje i dobrim brisanjem ruku, a zatim ih izmasirajte jednom ili dve kapi maslinovog ulja.


Posle kućnih poslova, operite ruke sapunom sa maslinovim uljem.

Suve i crvene ruke masirajte pre spavanja izgnječenom pulpom polovine avokada pomešanom sa jednom supenom kašikom maslinovog ulja. Isperite i dobro osučite ruke.

Ako vam se nokti lome, držite ih deset minuta nedeljno u posudi sa maslinovim ulje smlačenim u mikrotalasnoj rerni. Ako se listaju, trljajte ih četvrtinom limuna. Nahranite ih jednom kapi maslinovog ulja kad skinete lak.

Za kosu

Da bi vam kosa bila sjajna, pomešajte četvrt čaše piva, žumance, supenu kašiku maslinovog uljaisok od limuna. Nanesite na suvu kosu, isperite, a onda operite šamponom.

Ako je kosa suva i krta, dodajte žumance kremi od avokada koju ste pripremili za ruke. Masirajte vlažnu kosu, a onda je zamotajte u peškir. Postupak završite pranjem kose blagim šamponom.

Dobro je znati: za negu koristite uvek devičansko maslinovo ulje.

Daje ukus

Maslinka nudi raznovrsne ukuse. Ona čuva u marinadi zadovoljstva svih godišnjih doba (paradajz, paprika, srce artičoke, pečurke…). Jedite ih same ili kao salatu pripremljenu u činiji od maslinovog drveta.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde