Besplatno savetovalište za žene u perimenopauzi i menopauzi

U sredu, 12. oktobra, imali smo priliku da prisustvujemo jednom u nizu predavanja na temu menopauze koje se održalo u prostorijama Poliklinike Medikom u Beogradu. Predavanje je održala dr Ljiljana Nedeljković, specijalista ginekologije i akušerstva, a slušateljke su imale mogućnost da na kraju predavanja postave pitanja i podele s doktorkom nedoumice koje ih muče, te da se posavetuju o budućim koracima. 

Menopauza savetovalište

Šta je menopauza, perimenopauza, klimakterijum, kako se ona prepoznaje, kakve se promene dešavaju u ženskom telu tokom tog prelaznog perioda, kako one utiču na organske sisteme, kakva je hormonska pozadina ovih promena, s kojim tegobama se žene susreću tokom ovog perioda, u kojim situacijama je upotreba hormonske supstitucione terapije kod žena tokom perimenopauze poželjna, bile su neke od tema koje su pokrivene tokom ovog interaktivnog predavanja. 

Za sam početak predavanja, dr Nedeljković nam je bliže objasnila osnovnu terminologiju kada je menopauza u pitanju: "Menopauza predstavlja prestanak folikularne aktivnosti jajnika, kada jajnici prirodno počinju da posustaju. Taj period je očekivan i počinje oko 45. i ide i do 55. godine. Prestanak menstruiranja predstavlja centralni događaj, ali sve što prethodi u tri do pet godina pre i posle toga mi nazivamo perimenopauza. Ceo taj životni period se označava kao klimakterijum i kada će on početi zavisi od mnogih faktora.”

Menopauza savetovalište

“Ulazak u perimenopauzu možemo prepoznati po poremećaju u menstruiranju, dolazi do proređivanja menstrualnog ciklusa ili pak dolazi do kompletnog izostajanja menstruacije, a razlikuje se i količina krvarenja, koja može varirati od nekarakterističnog oskudnog, do veoma obilnog.”

Po njenim rečima, ovaj period nosi sa sobom burna hormonska dešavanja i ona imaju efekat na organe, na srce, krvne sudove, na endokrine žlezde, a najzančajniji simptomi koji se javljaju kod najvećeg broja žena koje ulaze u menopauzu i često se javljaju udruženo, su:

  • talasi vrućine;
  • znojenje;
  • drhtavica;
  • nervoza i razdražljivost;
  • nesanica;
  • depresivno raspoloženje;
  • skokovi pritiska i ubrzan rad srca;
  • urogenitalni problemi koji se javljaju zbog nedostatka ženskih hormona,

i mnogi drugi.

"Veoma često se javlja suvoća vagine, a vaginalna sluzokoža postaje istanjena. Zbog ovoga mokrenje i seksualni odnosi postaju neprijatni, pa i bolni, a žene postaju podložnije infekcijama. Kada govorimo o organima za kretanje, neretko se javljaju bolovi u kostima i mišićima, jer se s godinama procenat ćelija koje daju elastičnost kostima smanjuje.”

Menopauza savetovalište

Dr Nedeljković je napomenula da je zlatan standard u terapiji menopauze upravo hormonska pilula: "Ona sve ove probleme rešava jer vraća ženske hormone, nadoknađuje ih, te je sam ulazak u menopauzu, kao i period pre i posle toga neprimetan."

"To, naravno, ne znači da jajnici funkcionišu. Oni će neminovno završiti svoj životni vek, priroda je to tako podesila, ali zato će hormonska supstitucija zameniti ono što jajnici luče.”

Osim hormonske supstitucije, naglašava se i važnost pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti u funkciji olakšavanja tegoba koje mogu pratiti period perimenopauze. 

Ono na čemu je posebno stavljen akcenat je važnost rane lekarske intervencije kako bi se svi ovi simptomi olakšali, određena stanja predupredila, ali i kako bi se pacijentkinjama koje prolaze kroz ovaj osetljiv period pružila neophodna podrška i nega. 


Besplatno savetovalište za žene u menopauzi i perimenopauzi sa predavanjem realizuje se svakog meseca. Namenjeno je ženama od 35 do 55 godina, a cilj savetovališta je da pruži informacije u vezi sa perimenopauzom i menopauzom kao i da pripremi žene na promene koje ih očekuju.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde