
Simptomi
hiperglikemije su učestalo žeđanje, sušenje usta na koje se pacijenti žale,
povećan unos tečnosti, učestalo mokrenje, izrazito noćno mokrenje, pojačan
apetit ali uz gubitak telesne težine. Naravno uz to, što su neki klasični
simptomi dijabetesa, često se osobe žale i na malaksalost, zamor, jednostavno to
ne moraju uvek biti tako intenzivne tegobe koje sam navela.
KOJI SU UZROCI HIPERGLIKEMIJE?
Hiperglikemija u osnovi predstavlja najčešći simptom dijabetesa. Ona se neretko, u pacijenata koji dolaze, vezuje sa nekom stresnom situacijom bila to infekcija, neko drugo oboljenje, ekstremni fizički napor, često i emocionalni stres... Ali, činjenica je da su to samo bili uslovi koji su doveli do toga da se ta hiperglikemija ispolji i najčešće ona predstavlja manifestaciju dijabetesa.
KAKO REAGOVATI KADA SE POJAVI HIPERGLIKEMIJA?
Kada se radi o tipu 1 dijabetesa kod mlađih osoba to je sam početak dijabetesa i često u ovom obliku dijabetesa neophodna je hospitalizacija radi uvođenja intenzivirane insulinske terapije koja predstavlja zlatni stnadard terapije u tipu 1 dijabetesa.
Naravno, u tipu 2 imamo druge terapijske mogućnosti koje ne zahtevaju uvek hospitalizaciju jer nekada u ranoj fazi bolesti ono što pratimo jeste da pacijent dobije edukaciju, posle uspostavljanja dijagnoze tipa 2 dijabetesa, o neophodnosti promene životnog stila i istovremeno praktično uz tu edukaciju dobija i monoterapiju jednim agensom koji prema svim vodičima se smatra da treba da bude prvi lek koji dajemo a to je terapija metforminom. Znači, to je nešto prvo kako reagujemo na hiperglikemiju tipa 1 ili tipa 2 kada se on dijagnostikuje.
Ono što
mi znamo da ukoliko se inicijalno dobro postavi terapija i dobro koriguje
hiperglikemija, metabolička kontrola, značajno se smanjuje rizik od
komplikacija hroničnih, veoma teških i ozbiljnih kako u tipu 1 tako i u tipu 2,
dijabetesa. Najčešće i veoma opasne akutne komplikacije, koje ne smemo da
zaboravimo kada govorimo o hroničnim komplikacijama, su: dijabetesna
ketoacidoza,
hiperosmolarno hiperglikemijsko
neketogeno stanje. To su akutne komplikacije koje zahtevaju da pacijenti budu
primljeni u metaboličke jedinice, u intenzivnu negu: To nisu stanja koja se
mogu ambulantno lečiti jer su ona potencijano po život opasna.
Treba znati da je hiperglikemiju moguće korigovati. Postoje savremena ne samo terapijska sredstva, naravno da postoje i terapijska sredstva, ali veliki značaj se pridaje edukaciji, tome da pacijent shvati i te nefarmakološke mere, koliko je bitno promeniti životni stil ali i koliko je potrebno sprovoditi samokontrolu kako bi imali uvid u dnevno kretanje glikemija. Pa, prema tome u komunikaciji sa svojim lekarom steći sliku o tome gde možda postoje neke greške u životnom stilu, možda negde terapija nije adekvatna i u tom smislu sprečiti hroničnu hiperglikemiju.
Negde je veoma bitno da se pravovremeno reaguje, da se ne pusti da hiperglikemija dugo traje a da nema intevencije, ako postoje naravno postupci koji mogu da je koriguju. Znači vrlo je bitno da ne postoji ta inercija ni od strane lekara koji su profesionalci ali negde ni negiranje od strane pacijenta da će na sledećoj kontroli biti bolje. Nego da pravovremeno i adekvatno se reaguje na hiperglikemiju jer je to vreme koje se gubi zaista veoma loše sa aspekta povećanog rizika od hroničnih komplikacija.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde