U uslovima ubrzanog tehnološkog razvoja, broja starijeg stanovništva i sve većeg pritiska na zdravstveni sistem, medicinski sektor u Srbiji 2025. godine postaje jedan od najstabilnijih sektora na tržištu rada. Potražnja za zdravstvenim radnicima je u stalnom porastu — ne samo u Beogradu i Novom Sadu, već i u manjim gradovima, od Užica do Vranja. U ovom članku analiziraćemo koje su to najtraženije medicinske profesije, kolike su prosečne zarade, gde su najveće šanse za zapošljavanje i kako će izgledati perspektiva u zdravstvu do 2030. godine.
Hronični deficit kadra: Zašto je potražnja za zdravstvenim radnicima u porastu?
Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", Srbiji nedostaje više od 4.000 medicinskih sestara i gotovo 1.000 lekara specijalista, posebno anesteziologa, radiologa i urgentnih internista. Manjak ovih kadrova dodatno je izražen u ruralnim sredinama i u bolnicama van velikih urbanih centara.
U skladu sa trendovima koje beleže zemlje EU, Srbija se suočava sa talasom odlazaka medicinskog osoblja u inostranstvo. Prema podacima Lekarske komore Srbije, samo tokom 2023. godine izdato je više od 1.200 potvrda lekarima koji su želeli da rade u inostranstvu.
Najtraženiji profili u 2025.: Ko su ključni igrači na tržištu rada?
Medicinske sestre i tehničari
U 2025. godini, posao medicinske sestre i dalje je jedan od najtraženijih na tržištu rada u Srbiji. Zdravstveni sistem se suočava sa hroničnim manjkom stručnjaka za negu, a potražnja za ovim kadrom raste i u državnom i u privatnom sektoru. Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, kao i izveštajima zdravstvenih ustanova širom zemlje, potreba za medicinskim sestrama postaje strateški prioritet.
Prosečna plata u državnom sektoru u januaru 2025. iznosila je 86.609 RSD, uz mogućnost povećanja i do 92.550 RSD, u zavisnosti od stepena obrazovanja (IV ili VI stepen), radnog mesta, smenskog rada i složenosti zadataka. Posebno visoki koeficijenti beleže se za pozicije u intenzivnoj nezi, operacionim salama i službi hitne pomoći, gde se plata obračunava po koeficijentu koji ide i do 16,32.
U privatnim bolnicama i klinikama, zarade značajno premašuju one iz javnog sektora, često prelazeći 120.000 RSD mesečno. Uz dodatke za noćne smene, dežurstva, praznične radne dane i specijalizovane uloge (npr. instrumentarka, glavna sestra), ukupna mesečna primanja mogu dostići i više od 150.000 RSD.
Posebno se ističe porast ponude poslova za medicinske sestre u kućnoj nezi, rehabilitacionim centrima i ustanovama za stare. Mnogi oglasi za posao ‘medicinska sestra’ ističu fleksibilno radno vreme, rad u mobilnim timovima, kao i podršku lokalnih samouprava i međunarodnih donatora za projekte u oblasti primarne zdravstvene zaštite.
U gradovima kao što su Beograd, Novi Sad, Niš, Subotica i Kragujevac, beleži se kontinuirani rast broja konkursa za ovaj profil. S obzirom na ubrzan tempo starenja stanovništva i razvoj privatnog zdravstva, očekuje se da će potražnja za medicinskim sestrama i dalje rasti u narednim godinama.
Anesteziolozi, radiolozi i hirurzi: Visoke zarade i velika potražnja
U državnim bolnicama, prosečna plata lekara specijaliste od januara 2025. iznosi oko 160.500 RSD, nakon povećanja od 8% u javnom sektoru. U privatnim zdravstvenim ustanovama mesečna primanja specijalista — posebno anesteziologa i hirurga — mogu dostići i preko 210.000 RSD, a u pojedinim slučajevima i do 250.000 RSD, naročito u operacionim salama i jedinicama intenzivne nege.
Visoke zarade rezultat su kompleksnosti posla, visokog nivoa odgovornosti i izraženog nedostatka kadra – naročito u unutrašnjosti Srbije. Sve češće se objavljuju oglasi za zapošljavanje lekara specijalista, uz dodatke za smenski rad, kontinuiranu edukaciju i stručno usavršavanje.
Farmaceuti i biohemičari: Rastuća uloga u apotekama i laboratorijama
Usled širenja apotekarskih lanaca i sve većih potreba u laboratorijskoj dijagnostici, farmaceuti i biohemičari zauzimaju važnu poziciju na tržištu rada. Prosečna plata farmaceuta u državnim apotekama iznosi oko 85.000 RSD, dok u privatnim apotekama, zarade mogu ići i do 130.000 RSD, uz bonuse i dodatne benefite.
S obzirom na stalni rast farmaceutskog sektora i povećanu potrebu za stručnim kadrom, očekuje se da će potražnja za farmaceutima i biohemičarima i dalje rasti u narednim godinama.
Tehničari za radiologiju i laboratorijsku dijagnostiku: Sve traženiji stručnjaci
Napredak dijagnostičkih tehnologija doveo je do toga da su tehničari za radiologiju i laboratorijsku dijagnostiku među najtraženijim profilima u zdravstvu. Zarade laboratorijskih tehničara variraju od 64.600 do 115.900 RSD, dok radiološki tehničari mesečno zarađuju između 58.900 i 131.900 RSD, u zavisnosti od ustanove i lokacije.
Kako raste broj savremenih dijagnostičkih centara i sve se više ulaže u preciznu dijagnostiku, očekuje se da će potražnja za ovim kadrovima nastaviti da raste, naročito u privatnim klinikama i specijalizovanim zdravstvenim centrima.
Kako do posla u zdravstvu: Saveti za mlade lekare, tehničare i farmaceute
Za one koji tek ulaze u zdravstveni sistem, jasno razumevanje koraka do zapošljavanja je od suštinskog značaja. Iako se potražnja za kadrom povećava, konkurencija i dalje postoji — naročito u većim gradovima.
Evo nekoliko konkretnih saveta za uspešan početak karijere:
- Počni volonterski ili kroz pripravnički staž – Državne ustanove često daju prednost kandidatima sa iskustvom rada na terenu, makar i kroz volonterski angažman.
- Pripremi jaku biografiju i motivaciono pismo – Posebno naglasi praktične veštine, dostupnost za smenski rad i spremnost za dodatnu edukaciju.
- Licenciranje i članstvo u stručnim komorama – Lekarska, Farmaceutska i Komora medicinskih sestara i tehničara Srbije zahtevaju redovno obnavljanje licenci, što je uslov za legalan rad.
Ukoliko planiraš karijeru u privatnom sektoru, dodatni sertifikati (npr. za ultrazvuk, manuelnu terapiju, rukovanje laboratorijskom opremom) mogu predstavljati ključnu prednost.
Zaključak: Zdravstvo kao strateška grana zapošljavanja u Srbiji
Medicinski sektor Srbije u 2025. predstavlja jedno od najstabilnijih i najperspektivnijih područja za zapošljavanje. Uz podršku države, digitalizaciju i rast zarada, očekuje se dalji porast potražnje za kadrovima svih nivoa — od pomoćnog osoblja do visoko specijalizovanih lekara.
Za kandidate koji traže siguran posao sa mogućnostima napredovanja, oblast zdravstva nudi ne samo stabilnost, već i smislen rad u službi zajednice i profesionalni razvoj u skladu sa svetskim trendovima.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde