IBD centar Kliničko-bolničkog centra Dr Dragiša Mišović-Dedinje


Ove godine uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, kao i Evropskog udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis (EFCCA) pokrenuli smo priču o IBD centrima, a sve to iz ugla IBD sestara. U novembru smo Vam predstavili IBD centar Univerzitetske dečije klinike Tiršova. 

Ovog 19. u mesecu pričaćemo o IBD centru Kliničko-bolničkog centra Dr Dragiša Mišović-Dedinje. Kroz priču nas vodi IBD sestra dnevne bolnice Odeljenja za zapaljenske bolesti creva, Svetlana Rakićević.


O IBD centru KBC Dr Dragiša Mišović i njegovim kapacitetima

IBD centar KBC dr Dragiša Mišović

"Bolnica dr Dragiša Mišović je s dolaskom prof. dr Dina Tarabara dobila mogućnost da napravi najnoviji IBD centar i to je najmlađi, ali i najveći centar u Srbiji. Komunicirajući s koleginicama drugih bolnica, vidim da je ovaj prostor daleko obimniji od prosečnog, što je značajno za naš rad i za usluge koje možemo da pružimo pacijentu." - za sam početak nam objašnjava naša sagovornica, Svetlana. 


Ukoliko ste propustili poslednji IBD podkast s prof. dr Dinom Tarabarem pogledajte ga u nastavku.


IBD centar KBC Dr Dragiša Mišović se nalazi u renoviranom Novom bloku: "Ovo je centralni prostor koji se sastoji od 6 infuzionih fotelja koje su prilagođene za pacijente koji primaju infuzionu terapiju, a imamo i 2 ležaja koji su namenjeni za starije pacijente, kojih ima u manjem broju. IBD centar ima i jednu prostoriju koja je predviđena za pripremu pacijenata u smislu epidemijskih mera koje se i dalje sprovode. Dakle, svaki pacijent koji dođe, prvo je u toj prostoriji, gde obavlja kratak intervju sa medicinskom sestrom. Tom prilikom proveravamo da li se pacijent izložio riziku koji bi ga onemogućio da uđe u centar, obavljamo vizuelni pregled, a potom ga i fizički pripremamo za ulazak u centar, u smislu dezinfekcije ruku, stavljanja rukavica i kaljača."

Tim medicinskog osoblja koji brine o pacijentima obolelih od Kronove bolesti i ulceroznog kolitisa čine medicinske sestre Snežana Gligorijević i Ljiljana Banković i specijalista gastroenterologije dr Zoran Milenković, na čelu sa glavnom IBD sestrom dnevne bolnice Svetlanom Rakićević i prof. dr Dinom Tarabarem - specijalistom gastroenterologije i onkologije. 


Ukoliko ste propustili IBD podkast s dr Zoranom Milenkovićem, možete ga pogledati ovde:


"Iako je ovo tim koji radi ovde svakodnevno, mi nismo izolovani. Znamo da je lečenje pacijenata obolelih od zapaljenskih bolesti creva multidisciplinarno, pa moramo biti u konstantnoj sprezi s hirurzima, patolozima, radiolozima, psihijatrima i lekarima drugih specijalnosti. Oni, naravno,  nisu konstantno ovde, ali kroz konsultacije, dogovore, slanje pacijenata na razne preglede koji su potrebni, mi jesmo jedan poprilično veliki tim." - naglašava nam Svetlana. 

Šta čini medicinsku sestru IBD sestrom?

IBD sestra Svetlana Rakićević

Na ovo pitanje, Svetlana nam je odgovorila da jedna IBD sestra mora da bude dobro edukovana: "Mi smo, pre svega, fokusirani na lečenje i davanje biološke terapije. IBD sestre moraju da budu dobro potkovane znanjem, te su prošle dobar deo klinike i razne gastroenterološke situacije. IBD sestra je visokostručna za negu i pomoć pacijentima sa zapaljenskim bolestima creva."

Naglasila nam je da se u njihovom IBD centru ne daje samo biološka terapija: "Na dnevnom nivou kroz centar prođe oko između 15 i 20 ljudi, od kojih je desetak na biološkoj terapiji. Ostali su drugi IBD pacijenti koji zahtevaju razne vrste podrške i nege. Zbog svega ovoga, IBD sestra ima mnogo zadataka: od organizacije dolaska pacijenta, praćenja administrativnih protokola, aplikacije i praćenja terapije, praćenja pacijenta tokom primanja iste i kontrole vitalnih fukcija, do brige o pacijentu nakon njegovog odlaska iz IBD centra. To je važan momenat za IBD sestru, što je možda i najznačajnije za naše pacijente."

IBD sestre KBC Dr Dragiša Mišović brinu o oko 170 pacijenata na biološkoj terapiji: "Tokom pandemije smo dosta stagnirali s brigom o našim pacijentima, ali sada radimo punom parom. Ono što je važno za ovu statistiku je da se svakog meseca broj pacijenata na biološkoj terapiji povećava za oko 10. Drugih IBD pacijenata, koji ne primaju biološku terapiju, ali koji zahtevaju različite vrste nege, ima daleko više nego onih pacijenata koji su na biološkoj terapiji. Mnogima od njih je potrebna transfuzija, nadoknada albumina, elektrolita, gvožđa, s obzirom na to da su mnogi od njih anemični, zatim im je potrebno dati antibiotsku ili nutritivnu terapiju, u vidu parenteralnih i enteralnih preparata."

"Provera koncentracije leka je naš fokus"

IBD sestre KBC dr Dragiša Mišović

"Pored davanja biološke terapije i podrške pacijentima s drugih aspekata, počeli smo da obezbeđujemo pacijentima i laboratorijske analize, radiografiju, kontrolu biomarkera fekalnog kalprotektina na dnevnom nivou, a ono što je sad u fokusu je da proveravamo nivo leka u krvi." - naglašava nam Svetlana.

"Ovo je veoma značajan i veliki korak, jer pacijent više ne mora da ide u različite ustanove kako bi odradio analize, već sve može da obavi baš ovde. Pre terapije će mu se izvaditi krv, proverićemo koncentracijau leka, tako da uvek možemo da znamo u kom je statusu po protokolu lečenja."

Dalji program, kako nam je objasnila, je na nivou edukacije: "Edukacija bi obuhvatila različite radionice na regionalnom nivou, gde bismo razmenjivali iskustva s kolegama i koleginicama IBD sestrama i tehničarima iz regiona. Plan je dovesti ih ovde i odlaziti kod njih, kako bismo mogli da unapredimo svoje kapacitete razmenjujući iskustva. Sada takođe imamo i program telemedicine i planiramo da ga podignemo na mnogo veći nivo. Komunkacija s pacijentima je jako bitna, jer se ona nikad ne završava kad oni izađu iz centra, već je kontinuirana između svake terapije. Za sada se to svodi uglavnom na mejlove i SMS-ove, ali trenutno razvijamo i aplikaciju koja će nam pomoći da to unapredimo." 


Podeli tekst:

Broj komentara: 5

  1. Aleksandra 15.04.2024

    Poštovani, kako mogu da zakažem pregled kod prof. Tarabara za sina 22 i ćerku 20 godina, oboje već neko vreme imaju problem sa bolovima u stomaku, koji su praćeni dijarejom. Hvala. Srdačan pozdrav.


  2. Jovanka 29.03.2024

    Kako zakazati pregled kod doktora Dine Tarabara?


  3. Ana 13.05.2023

    Da ste živi i zdravi i srećni ! Prof Dr Dino Tarabar i Dr Z. Milenkovic su stub ove institucije! Dvojac koji je vrh vrhova.


  4. Andrea 17.01.2023

    Najbolji doktori i najdivnije sestre!!Zauvek zahvalna!Andrea Makljenović


  5. Željko 19.12.2022

    Veliko hvala profesoru Dr.Dinu Tarabaru, Dr. Zoranu Milenkoviću, sestrama Svetlani, Ljiljani i Snežani. Izuzetni ljudi, da žive i rade još dugo, dugo. Pozdrav Željko Sovilj


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde