Na Stetoskopu lekari i stručni saradnici odgovaraju na najtraženija pitanja na Guglu. Ovo...
Prof. dr Đorđe Jevtović, rođen 1953. godine u Beogradu, lekar-infektolog. Profesor je Medicinskog fakulteta i načelnik centra za HIV na Klinici za infektologiju i tropske bolesti u Beogradu. Dr Jevtović je objavio 208 publikacija kojima su obuhvaćene različite oblasti infektologije.
Prof. dr Đorđe Jevtović je u penziji.

Postovani Redovnim pregledom kod ginekologa su mi otkrili bakteriju eserihiju koli i u urinu i u vag.brisu...nisam imala simptome, pila sam antibitoik,probiotik, vaginalete, na kontroli urin malo bakterija a bris opet samo sto je bila enteroccocus veliki broj, opet slicna terapija drugi antibitoik naravno, ponovo radjjen bris treca bakterija Streptococcus agalactiae (grupa B) ... jasno mi je da se jednim antibiotik ubije jedna vrsta da ostanu druge, doktora mi je opet dala antibitok, pitam se da li nije mnogo 3 kutije antibiotika i sad opet jos za organizam i koja je bakterija sledeca i jel postoji neko drugo resenje osim antibiotika
Prvo, potrebno je razlikovati infekciju urinarnog trakta, od kolonizacije. Osim prisustva bakterija neophodna je i leukociturija(povećan broj leukocita u urinu), da bi se dijagnostikovala infekcija, ponekad i asimptomatska, može biti .Prisustvo streptokoka grupe B u porođajnom kanalu je samo opasno za bebu tokom porođaja, koja se može inficirati i teško oboleti po rođenju(u takvim slučajevima se tokom porođaja primenjuje antibiotska terapija).Kolonizacija vagine bakterijama je pojava koja je česta, zbog anatomske blizine aorektalne regije.Te bakterije normalno žive u digestivnom traktu ljudi i imaju svoju ulogu kao saprofiti. Kolonizaciju nije moguće izlečti antibioticima, zato što će bakterije ponovo doći, ali neki probiotici mogu da pomognu, naseljavajući prostor gde žve neželjene bakterije, kao npr. određene vrste laktobcilusa.