Na korak od razgradivih mikročipova

Prva verzija medicinskog mikročipa, koji se razlaže pod dejstvom telesnih tečnosti, napravljen je u laboratorijama američkog Univerziteta Stenford. Naučnici su na korak od bezbednog razgradivog čipa koji dozira lek ili pruža informacije iz unutrašnjosti organizma.


Medicinski mikročipovi koji se ne razgrađuju moraju se odstraniti hirurškim putem posle isteka predviđenog perioda.
Naučnici Univerziteta Stenford u Kaliforniji uspeli su da konstruišu mikročip koji se sam u potpunosti razlaže pod dejstvom tečnosti u ljudskom organizmu.

Medicinska elektronika koja se sada ugrađuje u ljudsko telo da bi, na primer, upravljala veštačkim srcem ili zaliscima ili da bi kao dozator dopremala lek do određenog organa, mora da se odstranjuje posle okončanja predviđenog perioda rada. To znači da je pacijentu potrebna još jedna operacija.

Najveći problem prilikom usavršavanja novog mikročipa je bila neophodna eliminacija silicijuma, jedinog elementa koji nije biorazgradiv, ali je neophodan u izradi mikroelektričnog kola.

Organski poluprovodnici, međutim, već postoje i upravo ova jedinjenja, zajedno sa polimernom izolacijom, podloškom i minimumom srebrnih i zlatnih provodnika, kalifornijski naučnici su primenili za izradu specijalnog mikročipa.

Ovaj elektronski uređaj stabilan je u običnoj vodi, ali se postepeno, za 70 dana, razgrađuje u tečnostima ljudskog tela - slaboalkalnim vodenim rastvorima soli, prenosi ruski dnevnik „Izvestija" u naučnom delu.

Posle razlaganja mikročipa u organizmu ostaje samo zanemarljiva količina srebra i zlata - metala koji ni u većim količinama nemaju štetan uticaj na zdravlje.

Novi uređaj može da ispuniti sve poverene zadatke - da po zadatom programu dozira lek ili da pruži informaciju o procesu zarastanja organa posle operacije.

Za sada revolucionarni mikročip, ipak, ima jedan nedostatak - u njemu mora da se koristi struja relativno visokog napona što može dovesti do elektrolize vode i stvaranja gasova vodonika i kiseonika.

To može naškoditi susednim organima, zbog čega su autori sada zauzeti dodatnim usavršavanjem uređaja.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Sanja 15.05.2010

    Jako mi se dopao ovaj članak. Interesantne informacije, koje su od velikog značaja.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde