„Kad zamuca, ja ga nateram da ponovi“

U trenucima kad dete počne da ponavlja slogove ili reči, zamuckuje, muca, roditelji najčešće burno reaguju. Roditelji smatraju da će svojim oštrim tonom, strogošću ili kaznom prekinuti teškoće koje su se pojavile na polju fluentnosti.

Jedan od stavova jeste da ako dete primoramo da pravilno, fluentno, ponovi rečenicu u kojoj je zamucalo da će na taj način dete usvojiti tečan govor. Nažalost, ovakvim stavom detetu, iz najveće ljubavi, stvaramo velike traume. Detetu skrećemo pažnju na njegov govor, jer možda dete nije ni uočilo teškoću. Detetove misli su brze, a govorni organi nedovoljno brzi i precizni za misli koje se roje. Skretanjem pažnje na govor detetu dajemo do znanja da nam nije bitno šta ono ima da nam kaže, već nas isključivo zanima na koji način će to reći. Dete koje je svesno teškoća u govoru postaće nesigurno. To dete će produbiti problem kada ga mi istaknemo. Posledično, dete će izbegavati govor, udaljiti se od društva i okoline i izbegavati situacije kojima treba da govori.

Sve o mucanju pročitajte ovde >>>>>>>

Mucanje

Savet za roditelje, bake i deke: teškoće u fluentnosti se u nekom obliku javljaju kod sve dece tokom odrastanja. Obraćajte pažnju na ono šta vam dete govori, a ne kako dete to čini. Dok razgovarate sa detetom ostvarite kontakt pogledom. Govorite smireno i polako. Svoj govor prilagodite detetovim sposobnostima (detetovoj sposobnosti razumevanja govora i produkcije). Za svaku brigu i nedoumicu obratite se logopedu za savet.


Podeli tekst:

Diplomirani logoped Smilja Majević bavi se problemima kasnog progovaranja, govornih i jezičkih poremećaja (razvojna disfazija, mucanje, problem artikulacije), kao i patologijom glasa, problemima čitanja, pisanja, računan...

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde