19. nedelja trudnoće

Drugi trimestar traje od 14. pa do 26. nedelje trunoće. Tokom drugog trimestra više nemate jutarnje mučnine, energija se vratila, umor iz prvog trimestra je nestao, a vi uživate u čitavom ovom procesu. Beba raste, a ovaj period je idealan za putovanje, te sa svojim partnerom možete organizovati neki izlet. Sada ste skoro na polovini trudnoće. Uzbudljivo, zar ne?

Mama u 19. nedelji trudnoće

Ako se još niste upisali na neki od trudničkih kurseva, sad bi bilo krajnje vreme. To je odličan način da se informišete o svemu što Vas očekuje u trudnoći, porođaju, ali i kasnije. Medicinska istraživanja pokazuju da učestvovanje u takvim kursevima može olakšati porođaj i smanjiti stres. Ono što ćete tamo sigurno saznati jesu faze porođaja, tehnike disanja, kako pomoći pri porođaju, vežbe za lakše nošenje trudnoće i slično.
Kandidijaza se najčešće javlja u drugom trimestru trudnoće. Međutim, ovo nije veliki alarm - kandidijaza je svakodnevni i normalni stanovnik našeg tela, ali stvara neprijatan osećaj kada se previše razmnoži. Važno je da uzimate terapiju koju Vam prepiše ginekolog i pridržavate se saveta lekara. Terapija za kandidijazu uglavnom traje oko 7 dana.

Testiranja u 19. nedelji trudnoće

Ukoliko je planirana, amniocenteza se radi u ovom periodu trudnoće - između 16. i 20. nedelje trudnoće. Amniocenteza je prenatalni test putem koga Vaš lekar može dobiti informaciju o zdravlju bebe na osnovu uzorka amnionske tečnosti. To je tečnost koja okružuje bebu u materici. Najvažniji razlog zašto se radi amniocenteza je da bi se utvrdilo da li beba ima genetskih ili hromozomskih abnormalnosti, kao npr Daunov sindrom. Amniocenteza omogućava postavljanje dijagnoze dok je beba u uterusu.
Simptomi koje možete osetiti u 19. nedelji trudnoće su:

Beba u 19. nedelji trudnoće

Ovo je impresivna nedelja u pogledu rasta. Beba će doći do težine oko 270 grama. Ukoliko nosite curicu, njeni jajnici sada sadrže primitivne jajne ćelije. Za razliku od muškaraca koji svaki dan proizvedu i nekoliko hiljada spermatozoida, žena se rodi sa svim jajnim ćelijama koja će ikada imati.
Lanugo, fine bele dlačice, već su izrasle po celom bebinom telu. Kako se porođaj bude približavao, te će dlačice nestajati, iako nekada mogu biti vidljive na licu i ušima i nakon porođaja. Zameci trajnih zubi sad će se pojaviti iza već formiranih mlečnih.
Prozirna i osetljiva koža vaše bebe u stomaku sada je prekrivena sirastim mazom koji se medicinski naziva vernix caseosa.

Tata u 19. nedelji trudnoće

Ukoliko ste emotivniji nego inače, znajte da to nije slučajnost već postoji objašnjenje u promeni nivoa hormona u vašem organizmu. Vaša partnerka je trudna, ali Vama opada niži nivo estrogena i pad testosterona tokom trudnoće. Promena hormona je sasvim prirodna, te ništa ne možete uraditi po ovom pitanju. Budite strpljivi i navikavajte se na novu verziju sebe jer je ovo period kada se pripremate za roditeljstvo.



Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde