Cistoskopija bešike

Cistoskopija je postupak koji omogućava lekaru da pregleda sluznicu bešike i uretru – mokraćnu cev koja odvodi urin iz bešike. Tokom cistoskopije, lekar ubacuje cistoskop (tanku cev sa kamerom i svetlom na kraju) kroz uretru u bešiku, kako bi mogao da vizualizuje unutrašnjost bešike. Slike sa kamere prikazuju se na ekranu, gde ih lekar jasno može videti.

Razlozi za cistoskopiju

Vaš lekar može da koristi ovaj postupak ako imate urinarnih problema, kao što je stalna potreba za mokrenjem ili bol pri mokrenju. Cistoskopija se takođe koristi za ispitivanje:

  • krvi u urinu;
  • česte infekcije urinarnog trakta;
  • prekomerno aktivne bešike;
  • karličnog bola.

Cistoskopija može otkriti nekoliko stanja, uključujući tumore bešike, kamenje ili rak. Vaš lekar takođe može da koristi ovaj postupak za dijagnozu:

  • blokade;
  • uvećane prostate;
  • nekancerozne izrasline;
  • problema sa ureterima (mokraćne cevi koje sprovode mokraću od bubrega ka mokraćnoj bešici).

Cistoskopija se takođe može koristiti za lečenje osnovnih stanja bešike. Кroz cistoskop se mogu provesti specijalni alati za lečenje određenih stanja. Na primer, vrlo mali tumori bešike mogu se ukloniti tokom cistoskopije.

Cistoskopija bešike

Priprema za cistoskopiju

Vaš lekar će vam možda prepisati antibiotike pre i posle postupka, posebno ako imate slab imuni sistem. Možda ćete morati da date i uzorak urina pre cistoskopije. Ukoliko treba da date uzorak urina, najpre ispraznite bešiku pre postupka. Ako vaš lekar planira da vam da opštu anesteziju, nakon postupka ćete se osećati malaksalo. To znači da ćete morati da zamolite nekoga da vas odveze kući.

Pitajte svog doktora, da li možete da nastavite da uzimate redovne lekove nakon postupka cistoskopije.

Anestezija tokom cistoskopije

Postupak se može izvesti u bolnici ili lekarskoj ordinaciji. Trebaće vam neki oblik anestezije, pa pre postupka razgovarajte sa svojim lekarom. Anestezije mogu biti:

Lokalna anestezija – Ambulante uglavnom uključuju lokalnu anesteziju. To znači da ćete biti budni tokom postupka. Možete da pijete i jedete normalno na dan cistoskopije i da se vratite kući odmah nakon postupka.

Opšta anestezija – Opšta anestezija znači da ćete tokom cistoskopije biti u nesvesnom stanju. Uz opštu anesteziju, možda ćete morati da postite nekoliko sati pre postupka.

Regionalna anestezija – Regionalna anestezija podrazumeva injekciju u leđa. Ovo će utrnuti deo ispod struka.

Bilo da dobijete regionalnu ili opštu anesteziju, verovatno ćete morati da ostanete u bolnici nekoliko sati nakon postupka.

Postupak cistoskopije

Neposredno pre cistoskopije potrebno je da odete u kupatilo da biste ispraznili bešiku. Zatim, presvući ćete se u bolničku haljinu i leći ćete leđima na sto za lečenje. Kolena će vam verovatno biti savijena.

Možda će vam trebati sedativ ili anestezija. Ako primite sedativ, osećaćete se pospano i opušteno tokom cistoskopije, ali i dalje ćete biti svesni. Ako primite opštu anesteziju, nećete biti svesni tokom postupka.

Na uretru će se naneti poseban žele, koji će sprečiti bol prilikom ubacivanja cistoskopa. Lekar će sačekati nekoliko minuta da biste osetili utrnulost, a zatim će pažljivo gurnuti cistoskop u uretru, koristeći najmanji mogući obim cevi. Možda će biti potrebna cev većeg obima za uzimanje uzoraka tkiva ili prenošenje hirurških alata u bešiku. Lekar će postaviti posebnu kameru na cistoskop za projekciju slika na ekranu.

Vaš lekar može uzeti uzorke tkiva za laboratorijsko testiranje ili izvesti razne druge postupke tokom cistoskopije.

Jednostavna ambulantna cistoskopija može trajati od 5 do 15 minuta. Кada se radi u bolnici, uz opštu anesteziju, cistoskopija traje od 15 do 30 minuta.

Nakon cistoskopije

Neželjeni efekti nakon postupka cistoskopije mogu da uključuju:

  • Bol – Nakon postupka cistoskopije mogli biste da osećate bol u stomaku i peckanje kada urinirate. Ovi simptomi su uglavnom blagi i postepeno nestaju nakon postupka.
  • Кrv u urinu – Cistoskopija može prouzrokovati malo krvi u urinu. Ovo je česta pojava nakon postupka, posebno ako ste imali biopsiju. Ozbiljna krvarenja retko se javljaju.
  • Peckanje tokom mokrenja – Normalno je da osećate peckanje prilikom mokrenja, dva do tri dana nakon postupka.
  • Češće mokrenje – Ne pokušavajte da zadržite mokraću u bešici, jer bi se krv u bešici mogla zgrušati i stvoriti blokadu.

Znaci i simptomi ozbiljne komplikacije

Pozovite svog doktora ili idite do najbliže hitne pomoći ako imate:

  • jarko crvenu krv ili krvne ugruške u urinu;
  • bolove u stomaku i mučninu;
  • jezu;
  • temperaturu višu od 38,5°C;
  • bol tokom mokrenja, koji traje više od dva dana.

Neki ljudi imaju ozbiljnije komplikacije, nakon postupka i one uključuju:

  • Otečenu uretru – Ovo je jedna od ozbiljnijih komplikacija i podrazumeva otežano mokrenje. Ako ne možete da urinirate duže od osam sati nakon postupka, obratite se svom lekaru.
  • Infekciju – Postupak cistoskopije retko može da uvede klice u vaš urinarni trakt, uzrokujući infekciju. Faktori rizika, za razvoj infekcije urinarnog trakta nakon postupka cistoskopije, uključuju starost, konzumiranje cigareta i neobičnu anatomiju urinarnog trakta. Groznica, urin neobičnog mirisa, mučnina i bolovi u donjem delu leđa, simptomi su infekcije. Možda će vam trebati antibiotik.

Neku nelagodu možete ublažiti na sledeći način:

  • Pijte puno vode da biste ublažili krvarenje i osećaj peckanja. Pokušajte da pijete pola litra vode tokom prva dva sata nakon postupka cistoskopije;
  • Uzmite lek protiv bolova, koji ne mora da se izda na recept;
  • Postavite toplu, vlažnu krpu na otvor uretre kako biste ublažili bol;
  • Napravite toplu kupku, osim ako vam lekar ne zatraži da izbegavate kupke.

Pozovite svog doktora ako imate problema nakon cistoskopije.

Oporavak nakon cistoskopije

Dajte sebi vremena za odmor nakon postupka. Pijte puno tečnosti i budite blizu kupatila. Držite vlažnu i toplu krpu preko uretre, jer vam ovo može pomoći da ublažite bilo kakav bol. Ako vam lekar dozvoli, uzmite lekove protiv bolova kao što su acetaminophen (Tilenol) ili ibuprofen (Advil).

Ako ste dobili opštu anesteziju, neka neko ostane sa vama nakon postupka. Možete osećati pospanost ili vrtoglavicu. Ne pijte alkohol tokom ostatka dana.

Ako ste uradili biopsiju, trebaće vam vremena da se izlečite. Izbegavajte dizanje teškog tereta u naredne dve nedelje. Pitajte svog doktora kada je bezbedno da imate seksualne odnose.

Tumačenje rezultata testa

Vaš lekar može odmah dobiti vaše rezultate ili čekanje na rezultate može potrajati nekoliko dana. Ako ste imali biopsiju, moraćete da sačekate laboratorijske rezultate. Кada se testovi završe, lekar će vas obavestiti o rezultatima.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 4

  1. Vladeta 09.08.2023

    Boja urina se menja od mutnožute, braonkaste, crvenkaste. Na skeneru je otkriven tumor na vrhu bešike, bez i filtracije. Nemam problema sa mokrenjem, niti bolova. Očekujem treći poziv za operaciju u bolnici koja ima redovne i česte kvarove na uređaju za operaciju. Psihički sam potonuo i izolovao sa znanjem da nosim tumor u sebi dim 24x18x12. Molim za savet


  2. Dejan 22.02.2022

    Uradjena cistoskopija pre 7 dana,tegobe posle cistoskopije cesto mokrenje slabiji mlaz


  3. Radisa 08.07.2021

    Koja metoda moze da zameni cistokopiju. Mozda CT snimak Imam malo krvi u mokraci neftolog hoce cist9skopiju


  4. Radisa 08.07.2021

    Koja metoda moze da zameni cistokopiju. Mozda CT snimak Imam malo krvi u mokraci neftolog hoce cist9skopiju


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde