
Šta je ekcem?
Kontaktni alergijski dermatitis ili ekcem, je promena nastala na koži kao imunološka reakcija na različite supstance (alergene), koje su došle u kontakt sa kožom pacijenta.
Zašto se ekcem javlja?
Mehanizam nastanka bolesti je imunološki. Strana supstanca, obično nepotpuni alergen (hapten) dospeva na kožu, prodire u epiderm i tu se veže sa proteinskim nosačem stvarajući puni alergen.
Pomažući faktori u nastanku oboljenja su razna oštećenja kože, zapaljenja, promena pH kože i zaštitne barijere, razni mehanički i hemijski faktori, koncentracija alergena, individualne osobine kože.
Najčešći alergeni:
- različiti metali (hrom, nikl, kobalt),
- organska i nerganska jedinjenja,
- jedinjenja žive,
- kaučuk,
- guma,
- lokalni lekovi,
- anestetici,
- sulfonamidi,
- kozmetski prepararati, razne boje i dr.
Kako izgleda ekcem na koži?
U akutnoj fazi, promene oblično nastaju naglo. Na mestu kontakta nastaje crvenilo (eritem) i otok, zatim promene izdignute iznad ravni kože nalik bubuljici (papule), pretvaraju se u mehuriće ispunjene tečnošću (vezikule) koji prskaju, vlaže, zatim se sekret suši, koža ljušti i ozdravlja bez vidljivih promena. U svim fazama je svrab jako izražen.
U hroničnoj fazi koža je zadebljana, gruba, smeđe-crvenkaste boje, lihenificirana, ljuskava usled češanja. Nema vezikula niti vlaženja.
Bolest se može pojaviti na svim delovima tela, čak i na koži dlanova i tabana gde je debeo rožasti sloj sa prirodno jačom zaštitom.
Češće je na otkrivenim delovima kože, na licu i rukama. Sem na mestu kontakta promene se mogu videti i na udaljenim regijama.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu:
- anameze,
- kliničke slike,
- epikutanih testova,
- testa eliminacije,
- ekspozicije.
Češće se javljaju teškoće u identifikaciji alergena.
Kako se leči ekcem?
Kod eksudativnih promena stavljaju se antiseptične obloge, kortikosteroidne kreme, po potrebi antibiotske masti.
U hroničnim stanjima se aplikuju kortikosteroidne masti, preparati katrana obično u kombinaciji sa indeferentnim kremama.
U opštoj terapiji se daju antihistaminici, a kada su promene generalizovane kortikosteroidi u kraćim razdobljima.
Veliki značaj ima profilaksa u vidu izbegavanja kontakta sa odgovarajućim alergenima i naročito zaštita kože (zaštitne rukavice, kreme paste). Najvažnije je omogućiti da se koža koja je zahvaćena ekcemom ne isušuje, što se postiže hidrantnim kremama i kremama kojima se omekšava koža.
Kada koža zahvaćena ekcemom počne da svrbi treba namazati neku od ovih krema i naravno treba izbegavati češanje.
POVEZANI TEKSTOVI: Riba smanjuje rizik od ekcema
Prognoza bolesti
Prognoza zavisi od vrste alergena, rasprostarnjenosti promena, ali i drugih neimunoloških zbivanja. Do izlečenja može doći ako se ranije eliminiše inkriminisani alergen. Ponekad se bolest zadržava i posle uklanjanja alergena.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde