Tegobe u viličnom zglobu su vrlo neprijatne (pored čestog bola pacijenti se žale i na „puc...
Dr Bojan Pejaković je specijalista maksilofacijalne hirurgije u Novom Sadu sa višegodišnjim iskustvom u radu sa pacijentima, zaposlen u Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju Kliničkog centra Vojvodine. Tokom specijalizacije, osim onkologije i traumatologije, posebno se posvetio dijagnostičkom ultrazvuku regije glave i vrata, završivši prestižnu “Jugoslovensku školu ultrazvuka” i više kurseva kontinuirane medicinske edukacije (KME) u zemlji i inostranstvu.
U svakodnevnoj praksi dr Pejaković obavlja:
- hirurške intervencije u regiji glave i vrata,
- lečenje povreda vilice i lica,
- rekonstruktivne operacije nakon trauma i tumora,
- dijagnostički ultrazvuk glave i vrata,
- estetske i funkcionalne korekcije maksilofacijalnog područja,
- oralne i maksilofacijalne biopsije.
Simptomi i stanja zbog kojih se pacijenti najčešće javljaju:
- bol, otok ili hematomi lica i vilice,
- deformiteti lica nakon trauma,
- otežano otvaranje usta ili problemi sa zagrizom,
- promene ili tumori u regiji glave i vrata,
- otežano gutanje ili govor,
- povrede zuba i okolnih struktura.
Dr Pejaković pristupa svakom pacijentu sa posebnom pažnjom, kombinujući dijagnostičke metode i individualizovane terapijske planove, sa ciljem očuvanja funkcionalnosti i estetike lica, uz kontinuirano praćenje rezultata i edukaciju pacijenata o nezi i rehabilitaciji.
Pregled kod dr Bojana Pejakovića možete zakazati putem Stetoskop.info sajta ili pozivom na broj 063/687-447.

Poštovani, Imala sam operaciju adenoma na desnoj parotidnoj žlezdi pre 7 dana. Odstranjen je adenom i 1 limfni čvor. Nakon operacije imala sam dren koji je izvadjen treći dan. Posle vadjenja drena rana je bila suva naredna 24 časa, a posle toga sam otpuštena iz bolnice, odnosno četvrti dan. Posle nekoliko sati gaza na rani je bila natopljena tečnošću bez boje i mirisa. Ponovo su me previli, ali je gaza za kratko vreme ponovo bila natopljena. Pregledao me je doktor i utvrdio da iz rane teče pljuvačka i rekao samo da nastavim sa previjanjem. Da li je kod ovakvih operacija to normalno, jer gaza bude natopljena posle 4 sata od previjanja i koliko to dugo može da traje i da li otežava zarastanje rane i može li da napravi neke komplikacije? Previjanje rane se radi ujutru i uveče, tako da je veći deo dana mokra. Prilikom previjanja, tehničar je primetio da je donji deo reza malo otečen i crven. Pijem panklav. Ostalo mi je još uvek utrnuto uho i usta mi se krive, odnosno desna strana donje usne je stalno podignuta, kad otvorim usta i kad se nasmejem. Da li će utrnulost uha proći i da li će se usna ispraviti? Srdačan pozdrav
Postovana, u nekim slucajevima je zarastanje rane usporeno upravo zbog curenja pljuvacke, i to se sanira svakodnevnim previjanjem i primenom kompresije na mestu reza. Previjanje traje od 7 dana pa cak do 2 meseca, retko i duze. Sto se tice krivljenja usne, radi se o ostecenju/prekidu zivca koji inervise usnu koji ide iz pravca zlezde. To i jesne jedan od rizika ovakve vrste operacije. Da li je zivac ostecen ili samo nagnjecen, trebalo bi da zna vas nadlezni hirurg. Ukoliko je samo nagnjecen i nije prekinut, moze se primeniti rehabilitacija strujama, i zivac ce se oporaviti. Utrnulost uha je uobicajena stvar i oporavice se.