Urodjeni deformiteti stopala

Pes equinovarus (inversio pedis) je složena kongenitalna deformacija, koja se sastoji od tri komponente: equinusa (ograničena dorzalna fleksija stopala), varusa (iskrenuto stopalo unutra) i supinacije (taban stopala izvrnut prema gore).
Pes equinovarus je najčešća urođena deformacija stopala. Anomalija je dva puta češća kod dečaka, a obostrana je u 50% slučajeva.
Stopalo se nalazi u plantarnoj fleksiji i varusu, prednji deo stopala u aduktusu, zadnji deo povučen je prema gore i unutra. Kliničkim pregledom takvog stopala mogu se ustanoviti supinacija pete, hipotrofija potkolenice, unutrašnja rotacija potkolenice, malo i zdepasto stopalo i izražene brazde sa medijalne strane stopala.
Dijagnoza je jasna već na rođenju. Na osnovu kliničkog izgleda i rendgenografije zadnjeg dela stopala oko trećeg meseca  se odlučuje o potrebi operativne korekcije, koja se tada radi na mekim tkivima stopala
Pes equinovarus zahteva ortopedsko lečenje odmah posle rođenja deteta. Leči se fizikalnim procedurama (aktivne i pasivne vežbe istezanja skraćenih struktura) i  korektivnim fiksatorima odmah po rođenju (mere rehabilitacije - učenje funkcije otpočetka). Ako posle desete nedelje nema radiografskog izlečenja, neophodan je operativni tretman.
  
Pes metatarsus varus (pes adductus) je kongenitalna anomalija prednjeg stopala koje je uvrnuto unutra. Zadnji deo stopala je normalan.
Pes metatarsovarus prisutan je još na porođaju, ali se otkriva obično u kasnijim mesecima ili kad dete prohoda. Hod deteta s uvrnutim stopalima prema unutra čest je uzrok zabrinutosti roditelja i doktora. Nastaje zbog jednog od tri sledeća stanja: metatarus varusa, medijalne tibijalne torzije i perzistirajuće femoralne anteverzije.
Ako je prisutan pes metatarsus varus tada je položaj patela uredan, a prednji deo stopala se nalazi u varusu.
U 95 % slučajeva koriguje se spontano. Potreban je nadzor ortopeda.
Leči se fizikalnim procedurama (istezanje skraćenih struktura) od rođenja, u težim slučajevima se postavljaju korektivni fiksatori. Ako postoji deformacija kod deteta koje je prohodalo, mogu se preporučiti antivarus cipele ili obične duboke cipele sa čvrstim lubom koje će nositi obrnuto (leva cipela na desnu nogu i obratno).
 
Pes talovalgus (everzija stopala) je složena kongenitalna anomalija, koja se sastoji iz dve komponente: valgusa - stopalo iskrenuto upolje i talus položaja - stopalo iskrenuto prema potkolenici.
Lečenje deformacije se sastoji u fizikalnim procedurama, kojima se dodaju korektivni fiksatori. U težim slučajevima i kod neuspeha fizikalne  terapije vrši se operativna korekcija.
 
Pes planus - deformitet, poznat kao "ravna stopala", karakteriše spuštanje svoda i zauzimanje valgusnog položaja pri stajanju.
U osnovi oboljenja se nalazi labavost ligamentarnog aparata, koje može zahvatiti i druge zglobove. Kad nije opterećeno, ovakvo stopalo ima normalne lukove tabana. Tegobe prouzrokuje poremećaj statike. Pošto je centar stopala u nivou druge metatarzalne kosti, dete hoda sa ubacivanjem prednjeg dela stopala unutra. Nelagodnost u stopalu se retko javlja u detinjstvu.
Prepoznaje se kliničkim pregledom i proverom plantogramom (otiskom na papiru), ili trodimenzionalnim, u specijalnoj "sun]erastoj peni", odnosno kompjuterskom analizom hoda.
Lečenje se sprovodi ortopedskim cipelama sa ulošcima i fizikalnom terapijom.
Lečenje započinje već u najranijem uzrastu formiranja svodova stopala (do 3.-4. godine), vežbama jačanja svih struktura stopala u obliku hoda po prstima/petama i naročito bosonogi po neravnim podlogama (ravne tvrde podloge neki s pravom smatraju osnovnim razlogom sve veće pojave ravnih stopala u ljudi). Novije operativne tehnike, tzv. arthroereisis, imaju za cilj temporerno biomehanički proprioceptivno korigovanje pronacije stopala u području subtalarno ekstraartikularno. To se postiže raznim implantantima.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. hristina 09.10.2009

    Lepo ste obradili ovu temu ali nigde ne sta moze da se radi od vezbica u uzrastu od 18 meseci (za ravna stopala)


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde